Omówić wzajemne położenie prostych.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
gobi12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 18 mar 2008, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 6 razy

Omówić wzajemne położenie prostych.

Post autor: gobi12 »

Może umie mi ktoś pomóc.
Mam takie zadanie:
Omówić wzajemne położenie prostych. Wykazać, że proste leżą na jednej płaszczyźnie oraz znaleźć tą płaszczyznę. Proste:

k: \(\displaystyle{ \begin{cases} x=2-2t\\ y=-1+t \\ z= -3 +t\end{cases}}\)


l: \(\displaystyle{ \begin{cases} x=t \\ y=-3 + t \\ z=-1-2t \end{cases}}\)

Rozumiem, że najpierw muszę zbadać czy proste się przecinają(nie wiem jak), potem czy są prostopadłe (wiem jak). Nie wiem też jak zbadać czy proste leżą na jednej płaszczyźnie.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Omówić wzajemne położenie prostych.

Post autor: Crizz »

Najpierw sprawdzamy, czy proste się przecinają, czyli przyrównujemy odpowiednie współrzędne i rozwiązujemy odpowiedni układ równań:

\(\displaystyle{ \begin{cases} 2-2t=s\\ -1+t=-3+s \\ -3 +t=-1-2s \end{cases}}\)

(oznaczenie parametru w równaniu drugiej prostej zmieniłem na \(\displaystyle{ s}\), żeby nie pomylił się z parametrem z równania pierwszej).

Jeśli ten układ ma dokładnie jedno rozwiązanie, to proste przecinają się. Otrzymujemy dodatkowo wartości \(\displaystyle{ s,t}\), które trzeba podstawić do odpowiednich równań prostych, zeby otrzymać ich punkt przecięcia.

Znamy wektory kierunkowe obu prostych: \(\displaystyle{ [-2,1,1]}\) oraz \(\displaystyle{ [1,1,-2]}\). Liczymy ich iloczyn wektorowy i otrzymujemy wektor normalny szukanej płaszczyzny. Znamy także punkt wspólny obu prostych, więc nie ma już problemu z wyznaczeniem równania szukanej płaszczyzny.

Gdyby okazało się, że układ ma nieskończenie wiele rozwiązań, to proste pokrywają się.

Gdyby okazało się, że układ nie ma rozwiązania, to:
jeśli wektory kierunkowe są równoległe, to proste są równoległe
jesli wektory kierunkowe nie są równoległe, to proste są zwichrowane.
ODPOWIEDZ