Równanie prostej na płaszczyźnie.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
viper46820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2011, o 19:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: viper46820 »

Na początek chcę się przywitać, to mój pierwszy post

Mam prośbę, mógłby mi ktoś pokazać, jak rozwiązać te zadania? Kompletnie nie mam pojęcia jak to zrobić. Przekształcam postać ogólną do kierunkowej i... stoję w miejscu.

Prosiłbym też o wytłumaczenie co i jak, szczególnie w pierwszym i trzecim przykładzie.

Dla jakiej wartości parametru m podana prosta jest równoległa do prostej 4x+3y+7=0?

\(\displaystyle{ a) (2m+1)x-y=0}\)
\(\displaystyle{ b) m - \frac{1}{2}x - \frac{1}{2}y = 0}\)
\(\displaystyle{ c) \frac{m}{6}x - \frac{3}{4}y + 3 = 0}\)

Z góry dziękuję i proszę o w miarę szybką odpowiedź

Pozdrawiam.
MJay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 26 paź 2010, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RJS \ Krk
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: MJay »

żeby prosta była równoległa to musi zajść warunek \(\displaystyle{ \frac{A_1}{A_2}= \frac{B_1}{B_2}}\), jeżeli dodatkowo \(\displaystyle{ \frac{C_1}{C_2}}\) jest równe tamtym, to proste się pokrywają.

\(\displaystyle{ \frac{2m + 1}{4} = \frac{-1}{3}}\)
\(\displaystyle{ 6m + 3 = -4}\)
\(\displaystyle{ m = \frac{-7}{6}}\)

Analogicznie resztę zrobić ;]
viper46820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2011, o 19:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: viper46820 »

Hmm... A jest możliwość, żeby jeden przykład "rozbudować" i pokazać po kolei, co z czego się bierze? Wiem, że dużo pisania ale naprawdę muszę to zrozumieć
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: piasek101 »

Nie rozbuduję - ale proponuję klasycznie (nie ma tu pionowych) - proste \(\displaystyle{ y=ax+b}\) i \(\displaystyle{ y=cx+d}\) są || gdy \(\displaystyle{ a=c}\)
MJay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 26 paź 2010, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RJS \ Krk
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: MJay »

Ok ale musisz mieć postać \(\displaystyle{ y=ax +b}\), a tam masz \(\displaystyle{ -y}\), \(\displaystyle{ \frac{1}{2}y}\), \(\displaystyle{ \frac{3}{4} y}\), też musisz doprowadzić do tego żeby był współczynnik przy \(\displaystyle{ y}\) równy 1.

Jeżeli masz dwie proste i chcesz sprawdzić czy są one równoległe to porównujesz tak jak Ci napisałem wyżej.
prosta k: \(\displaystyle{ A_1x +B_1y+C_1 = 0}\) - równanie prostej
prosta l: \(\displaystyle{ A_2x + B_2y + C_2 = 0}\)

Porównujesz współczynniki: \(\displaystyle{ \frac{A_1}{A_2} = \frac{B_1}{B_2}}\).
Jeżeli dodatkowo \(\displaystyle{ \frac{C_1}{C_2} = \frac{A_1}{A_2} = \frac{B_1}{B_2}}\), to proste nie tylko są równoległe, ale również się pokrywają
viper46820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2011, o 19:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: viper46820 »

Ech, pogubiłem się. Skąd np. wzięło się \(\displaystyle{ \frac{2m+1}{4}}\) ? Jak podzielić \(\displaystyle{ \frac{m}{6}x}\) przez \(\displaystyle{ -\frac{3}{4}}\)? Głównie o to mi chodzi... bo sprowadzam równanie ogólne do postaci kierunkowej i nie wiem, jak wyliczyć \(\displaystyle{ \frac{B_1}{B_2}}\) Powtarzam się, ale chciałbym zobaczyć zrobiony, przeanalizowany przykład, żeby zrozumieć, co z czego się bierze. Najlepiej pierwszy, z tym nawiasem. Kiedy się go usuwa? Kiedy się zmienia znak? itp.
Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem, gdzie robię błąd.
MJay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 26 paź 2010, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RJS \ Krk
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Równanie prostej na płaszczyźnie.

Post autor: MJay »

viper46820 pisze: Dla jakiej wartości parametru m podana prosta jest równoległa do prostej \(\displaystyle{ 4x+3y+7=0}\)?

\(\displaystyle{ a) (2m+1)x-y=0}\)
\(\displaystyle{ b) m - \frac{1}{2}x - \frac{1}{2}y = 0}\)
\(\displaystyle{ c) \frac{m}{6}x - \frac{3}{4}y + 3 = 0}\)
MJay pisze: prosta k: \(\displaystyle{ A_1x +B_1y+C_1 = 0}\) - równanie prostej
prosta l: \(\displaystyle{ A_2x + B_2y + C_2 = 0}\)

Porównujesz współczynniki: \(\displaystyle{ \frac{A_1}{A_2} = \frac{B_1}{B_2}}\).
Jeżeli dodatkowo \(\displaystyle{ \frac{C_1}{C_2} = \frac{A_1}{A_2} = \frac{B_1}{B_2}}\), to proste nie tylko są równoległe, ale również się pokrywają
twoja prosta \(\displaystyle{ k}\) : \(\displaystyle{ 4x+3y+7=0}\)
twoje \(\displaystyle{ A_1 = 4}\), \(\displaystyle{ B_1 = 3}\), \(\displaystyle{ C_1 = 7}\)

twoja prosta \(\displaystyle{ l}\): \(\displaystyle{ (2m+1)x-y=0}\)
twoje \(\displaystyle{ A_2 = 2m + 1}\), \(\displaystyle{ B_2 = -1}\), \(\displaystyle{ C_2 = 0}\)

Teraz porównujemy jak wyżej: \(\displaystyle{ \frac{A_1}{A_2} = \frac{B_1}{B_2}}\)

zatem: \(\displaystyle{ \frac{4}{2m + 1} = \frac{3}{-1}}\)

\(\displaystyle{ -1 \cdot 4 = (2m + 1) \cdot 3}\)

\(\displaystyle{ -4 = 6m + 3}\)

\(\displaystyle{ 6m = -7}\)

\(\displaystyle{ m = - \frac{7}{6}}\)
ODPOWIEDZ