Promień koła zawierającego figurę o najmniejszym polu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
kaczanga87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 27 wrz 2009, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

Promień koła zawierającego figurę o najmniejszym polu

Post autor: kaczanga87 »

Dany jest kwadrat K o wierzchołkach (-1,-1), (-1,1), (1,-1), (1,1). Figura A składa się z punktów kwadratu, których współrzędne (x,y) spełniają nierówność \(\displaystyle{ y\leqslant\sqrt{1-x^{2}}}\). Jaka będzie długość promienia koła zawierającego figurę A, które ma najmniejsze pole.

Na początku rzecz jasna obrałem te punkty w układzie, narysowałem okrąg o środku w punkcie (0,0) i promieniu 1. Z tego wynika chyba, że punktami składającymi się na figurę A są punkty: (0,1), (0,-1), (-1,0), (1,0). Figura o najmniejszym polu to trójkąt złożony z tych trzech dowolnych punktów, i wynosi 1. Jest prostokątny i równoramienny, więc łatwo zauważyć że ten szukany promień wynosi 1. Ale to tylko moje rozumowanie i pewnie jest w nim błąd( ), tym bardziej że nauczyciel określił to zadanie jako trudne. Więc poprawcie mnie jeśli trzeba prosze
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Promień koła zawierającego figurę o najmniejszym polu

Post autor: anna_ »

Wychodzi mi, że figura A to prostokąt o wierzchołkach w punktach \(\displaystyle{ (-1,-1), (1,-1), (1,0), (-1,0)}\) z doklejonym półkolem na górze (środek w \(\displaystyle{ (0,0)}\) promień \(\displaystyle{ 1}\))
ODPOWIEDZ