Środek symetrii w układzie współrzędnych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
luukaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 5 sty 2011, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lublin

Środek symetrii w układzie współrzędnych

Post autor: luukaszek »

Witam, mam drobny problem z zadaniem :
Środkiem symetrii kwadratu ABCD jest S = ( 4 ; 6 ) Wyznacz wierzchołki B,C, D jeśli A = ( -1 ; 3 )

Wierzchołek C znalazłem stosując to, że współrzędne punktu S są średnią arytmetyczną ze współrzędnych A oraz C. Jednak nie mam pomysłu jak znaleźć punkty B oraz D.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Środek symetrii w układzie współrzędnych

Post autor: cosinus90 »

Stosujesz do nich ten sam warunek o średniej arytmetycznej, poprzedzając to jednak wyznaczeniem równania prostej, w której zawierają się szukane punkty (jest ona prostopadła do prostej zawierającej obliczone już przez Ciebie punkty oraz zawiera środek symetrii).
luukaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 5 sty 2011, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lublin

Środek symetrii w układzie współrzędnych

Post autor: luukaszek »

No tak, wszystko ładnie pięknie napisane, jednak nadal nie mogę dojść do rozwiązania.
Co do równań prostych:
\(\displaystyle{ l:y = 0,6x + 3,6 \\ k : y= - \frac{5}{3} x + 12 \frac{2}{3}}\)
Niestety podczas podstawiania pod wzór nadal zostają dwie niewiadome, a gdy wpadnę na pomysł jakiegoś układu równań, to za każdym razem wychodzi mi tożsamość. Można prosić o jeszcze jakąś podpowiedź do zadanka?
Ostatnio zmieniony 8 sty 2011, o 14:18 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Środek symetrii w układzie współrzędnych

Post autor: piasek101 »

B i D to np część wspólna okręgu o środku w S i promieniu |SA| z prostą prostopadłą do AC idącą przez S.
ODPOWIEDZ