Równanie prostej, proste i okręgi...

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
majkkali
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: majkkali »

Witam. Mam problem. Otóż moja nauczycielka matematyki w LO, do którego uczęszczam, poinformowała mnie ostatnio o tym, że jeśli z następnego sprawdzianu dostanę 1 (sprawdzian jest w poniedziałek) to będę zagrożony z tego przedmiotu na półrocze. Problem dość duży. No więc mam weekend, aby nauczyć się geometrii analitycznej (a przynajmniej podstaw, to co mnie obowiązuje). Wcześniej niestety olewałem ten dział i nie za dużo się uczyłem z niego. W tej chwili, już od ponad 6 godzin siedzę i rozkminiam o co w tym wszystkim chodzi. Przyznam się szczerze, że żaden dział z matematyki, jaki dotychczas miałem (jestem w 2 klasie) nie przysporzył mi takich problemów i takiego zakłopotania. Do ogarnięcia mam te poddziały:
- przekształcenia geometryczne, symetrie,
- przesunięcie i obrót,
- przekształcenia w układzie współrzędnych,
- wektory w układzie współrzędnych,
- równanie prostej,
- figury w układzie współrzędnych,
- proste i okręgi.

Rozumiem wszystko, oprócz 3 ostatnich "poddziałów", tj. równanie prostej, figury w układzie współrzędnych, proste i okręgi. Mam prośbę. Czy ktoś mógłby mi tak jakoś normalnie, powiedzmy "na chłopski rozum" wytłumaczyć o co w tym chodzi? Czytałem dokładnie w podręczniku o tym, ale nadal nie rozumiem. Równanie prostej i te okręgi to dla mnie jakaś czarna magia. Proszę o pomoc, o klarowne wyjaśnienie. Będę wdzięczny.

Z góry dziękuję.
miodzio1988

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: miodzio1988 »

Ale czego konkretnie nie rozumiesz? Nie wiesz co oznaczają jakieś symbole? Nie wiesz czym są jakieś literki w Twoich wzorach? Konkretnego typu zadań nie umiesz zrobić? No konkrety Panie.
majkkali
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: majkkali »

Wzorów się nauczyłem. Wiem, co oznaczają symbole. Konkretnie to mam problem z rozwiązywaniem zadań właśnie z równań prostej, okręgu, itd. Po prostu nie wiem, jak.
miodzio1988

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: miodzio1988 »

No to masz forum. Wrzucaj zadania i powiedz czego nie wiesz w tych zadaniach. Pomożemy
majkkali
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: majkkali »

Czy jest jakiś ogólny schemat, który pozwala rozwiązywać konkretne zadania dotyczące równania prostej? Mam problem ze zdecydowaniem co dalej robić po przeczytaniu treści zadania. Nie wiem, jakich wzorów użyć i tak dalej. Czy jest jakiś schemat?
miodzio1988

Równanie prostej, proste i okręgi...

Post autor: miodzio1988 »

Na każdy rodzaj zadania jest schemat. Wzory , które są na wiki są wystarczające
ODPOWIEDZ