Równanie stcznych do okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
C@rn@ge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 25 lis 2009, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7 razy

Równanie stcznych do okręgu

Post autor: C@rn@ge »

Napisz równania stycznych do okręgu o równaniu \(\displaystyle{ (x-5)^2+(y+3)^2=25}\) przechodzących przez punkt \(\displaystyle{ P=(0,7)}\) i oblicz długość cięciwy \(\displaystyle{ AB}\) , gdzie\(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) to punkty styczności.

Czyli środek okręgu:

\(\displaystyle{ S=(5;-3); r=5}\). I nie wiem jak to wykombinować. Styczna ma być prostopadła do okręgu ale i tak nie mogę dojść do poprawnego wyniku. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 2 gru 2010, o 15:40 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Równanie stcznych do okręgu

Post autor: anna_ »

Okrąg jest styczny do osi OY, punkt P leży na tej osi więc jedna styczna to \(\displaystyle{ x=0}\)

Druga jest postaci \(\displaystyle{ y=ax+b}\) i przechodzi przez \(\displaystyle{ P}\), więc \(\displaystyle{ b=7}\), czyli styczna ma rówanie \(\displaystyle{ y=ax+7}\)
\(\displaystyle{ (x-5)^2+(y+3)^2=25}\)
\(\displaystyle{ (x-5)^2+(ax+7+3)^2=25}\)
policz deltę i przyrównaj ją do zera, będziesz miał współczynnik \(\displaystyle{ a}\)
C@rn@ge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 25 lis 2009, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7 razy

Równanie stcznych do okręgu

Post autor: C@rn@ge »

No dobrze. Mam wszystko wymnożyć ale co jak mam dwie niewiadome \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ a}\)?
Jak sobie z tym poradzić ?
matmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 388
Rejestracja: 14 lis 2010, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 40 razy

Równanie stcznych do okręgu

Post autor: matmi »

Interesuje nas tylko delta równa zero, żeby równanie miało dokładnie jedno rozwiązanie, czyli pierwiastek podwójny (wtedy prosta będzie miała dokładnie jeden punkt wspólny z okręgiem).
Tam będzie tylko a, x do delty nie liczysz.
ODPOWIEDZ