zadanie z prostopadłośćianem

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
xea12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2006, o 09:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

zadanie z prostopadłośćianem

Post autor: xea12 »

witam mam problem i chcialbym prosić was o pomoc musze obliczyc pc i v prostopadloscianu wiedzac ze to jest tresc zadania "Wysokość prostopadłościanu ma długość h. Stosunek długości przekątnej prostopadłościanu do długości jego przekątnej podstawy wynosi p, zaś stosunek długości krawędzi podstaw jest równy q. "
dane:
h=2
p=1.26
q=1.96

szukane
pc=?
v=?
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

zadanie z prostopadłośćianem

Post autor: Lady Tilly »

Niech przekątna podatawy będzie a natomiast przekątna prostopadłościanu to b
wtedy \(\displaystyle{ \frac{a}{b}=\frac{1}{p}=cos\alpha=0,793651}\)
odczytujesz z tablic co to za miara kąta i dalej \(\displaystyle{ \frac{a}{h}=tg\alpha}\) otrzymasz przekątną podstawy. Natomiast stosunek krawędzi podstaw to \(\displaystyle{ \frac{x}{y}=tg\beta}\)
gdzie β jest kątem naprzeciwko boku x, dalej \(\displaystyle{ \frac{x}{a}=sin\beta}\) obliczasz z tego jedną krawędz a z twierdzenia Pitagorasa obliczysz drugą z nich.
xea12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2006, o 09:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

zadanie z prostopadłośćianem

Post autor: xea12 »

hmm moze ja jeszcze nie jestem na poziomie twojego myslenia a raczej napewno bo nierozumiem jak to obliczyc pozniewaz z tablicy sie czyta kat wtedy gdy ma sie go podany a jesli on nie jest podany to ja niewiem jak to zrobic ja jestem dopierdo w 1 klasie tech bardzo prosil bym aby ktos mi to rozwiazal albo chodzsz jak obliczyc krawedz a i b i przekatna podstawy z gory dzieki!!!
ODPOWIEDZ