W trójkącie ABC dany jest ... oblicz pole

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
pan_x000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 31 sty 2010, o 12:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 34 razy

W trójkącie ABC dany jest ... oblicz pole

Post autor: pan_x000 »

W trójkącie ABC dany jest wierzchołek \(\displaystyle{ A=(-4,-1)}\), punkty \(\displaystyle{ S=(2,1)}\) który jest środkiem boku AB oraz wektor \(\displaystyle{ \vec{BC}=[-4,4]}\). Oblicz pole trójkąta ABC.

Wyznaczyłem już wierzchołki i narysowałem ten trójkąt w układzie współrzędnych. Czy da się to jakoś policzyć bez wyznaczania prostej prostopadlej (czyli wysokosci) przechodzącej przez np punkt c. Bo zadanie to jest w zbiorze pod takim tematem że nie powinienem korzystać z prostej prostopadłej a innego sposobu nie znam.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2010, o 22:51 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Proszę nawet proste wyrażenia umieszczać wewnątrz klamer [latex][/latex].
adamglos92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 19 paź 2010, o 11:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żory
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 12 razy

W trójkącie ABC dany jest ... oblicz pole

Post autor: adamglos92 »

Istnieje tzw wzór Herona:

w ten sposób wystarczy obliczyć długości odcinków i podstawić do wzoru:) nie wiem czy będzie to szybsza metoda, ale na pewno mniej skomplikowana i przyjemniejsza:)
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

W trójkącie ABC dany jest ... oblicz pole

Post autor: Crizz »

Wyznaczasz \(\displaystyle{ \vec{BA}=[a_1,b_1]}\) (wektor \(\displaystyle{ \vec{BC}=[a_2,b_2]}\) już znasz)
Liczysz wyznacznik pary wektorów \(\displaystyle{ d(\vec{BA},\vec{BC})=a_1b_2-a_2b_1}\)
Liczysz pole jako połowę wartości bezwzględnej z wyniku

Zamiast wektorów BA i BC możesz też wziąć dowolne inne wektory o początkach i końcach w wierzchołkach trójkąta, byleby miały początek w tym samym wierzchołku trójkąta (np. wektory AC, AB).
ODPOWIEDZ