płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
doolloress

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: doolloress »

Znajdź równanie płaszczyzny przechodzącej przez punkty: \(\displaystyle{ P _{1} (2; -1; 4), P _{2} (1; -1; 5)}\) i prostopadłej do płaszczyzny \(\displaystyle{ H: x-2y+z-4=0}\).

Kombinowałam na różne sposoby, ale czuję się tak, jakby brakowało jakichś danych.
pawc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 maja 2010, o 21:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Pomógł: 1 raz

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: pawc »

wystarczy odpowiednie równanie wyznacznikowe
doolloress

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: doolloress »

nie za bardzo bawimy się w wyznaczniki... a czy da się wyznaczyć wektor prostopadły do wektora [1; -2;1] ? wtedy wszystko byłoby okay


chyba, że mógłbyś pokazać mi takie dobre równanie wyznacznikowe dla tego przypadku
pawc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 maja 2010, o 21:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Pomógł: 1 raz

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: pawc »

np [1,1,1] jest prostopadły
doolloress

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: doolloress »

a skąd wiesz?

tzn. widzę, że sobie mogłeś to łatwo podstawić, ale czy istnieje jakiś wzór konkretny, schemat, dzięki czemu można wykombinować prostopadły wektor do danego?
pawc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 maja 2010, o 21:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Pomógł: 1 raz

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: pawc »

takich wektorów w R3 jest nieskonczenie wiele. ważne by iloczyn skalarny danej pary był równy 0. jest wzór na wektor prostopadły do dwóch ustalonych. też wyznacznikowy:)
doolloress

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: doolloress »

lool okay. dziękuję. Widziałam przed chwilą w tablicach matematycznych ten wzór wyznacznikowy chyba, ale nie chcę sobie mącić w głowie, bo tego i tak nie będzie na kolokwium. gut
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: Crizz »

Widzę, że problem rozwiązany, ale skoro już napisałem...

Jeśli czułaś, ze brakowało Ci jakichś danych, to może dlatego, ze równań każdej płaszczyzny jest nieskończenie wiele .

Jeden ze sposobów:

Niech szukaną płaszczyzną będzie \(\displaystyle{ Ax+By+Cz+D=0}\). Wtedy:
skoro płaszczyzna jest prostopadła do danej, to ich wektory normalne są też prostopadłe, czyli
\(\displaystyle{ [A,B,C] \cdot[1,-2,1]=0\\
A-2B+C=0}\)

skoro pierwszy z podanych punktów należy do płaszczyzny, to \(\displaystyle{ 2A-B+4C+D=0}\)
skoro drugi z podanych punktów należy do płaszczyzny, to \(\displaystyle{ A-B+5C+D=0}\)

Mamy zatem układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} A-2B+C=0 \\ 2A-B+4C+D=0 \\ A-B+5C+D=0 \end{cases}}\)
Wystarczy znaleźć przykładowe rozwiązanie tego układu równań (spróbować dla \(\displaystyle{ A=1}\), jeśłi wyjdzie sprzeczny, to dla \(\displaystyle{ A=0}\)).

Inny sposób:

Wektor normalny do szukanej płaszczyzny będzie prostopadły do wektora normalnego podanej płaszczyzny \(\displaystyle{ [1,-2,1]}\) oraz do wektora łączącego podane punkty \(\displaystyle{ [2-1,-1+1,4-5]}\), możemy go zatem wyznaczyć jako iloczyn wektorowy tych wektorów (wyznacznik jest do policzenia, ale prostszy).
doolloress

płaszczyzny prostopadłe w przestrzeni trójwymiarowej

Post autor: doolloress »

też dobre sposoby
ODPOWIEDZ