Odległości punktów na sferze. Współrzędne geograficzne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Misiex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2007, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Odległości punktów na sferze. Współrzędne geograficzne

Post autor: Misiex »

Witam. Borykam się z następującym problemem:

Mam dane dwa punkty na ziemi (p1, p2), opisane współrzędnymi geograficznymi w postaci dziesiętnej, oraz trzeci punkt (p3) również dany współrzędnymi geograficznymi. Muszę wyznaczyć współrzędne geograficzne punktu (p4), znajdującego się najbliżej punktu p3 i leżącego na odcinku p1p2.

Gdyby odbywało się to na płaszczyźnie w układzie kartezjańskim, wystarczyłoby zastosować chociażby te wzory wykorzystujące własności działań wektorowych.

Ponieważ dzieje się to jednak na kuli ziemskiej, powstają (tak mi się wydaje) dodatkowe problemy.
Moje pytania:
- czy dobrze myślę, że wzory podane na nie będą działały poprawnie ze współrzędnymi kartezjańskimi
- jeśli tak, to jak rozwiązać ten problem, bez zamiany współrzędnych na metry (UTM) a po wyznaczeniu p4, zamiany jego współrzędnych na geograficzne?

Jednym słowem, jak rozwiązać ten problem, unikając obliczeń wymienionych tutaj: [url]http://www.uwgb.edu/dutchs/usefuldata/utmformulas.htm[/url]

Z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ