Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
cwiartunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 paź 2004, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mielec

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: cwiartunia »

Witajcie problem banalny ale nie wiem jak dokladnie przeprowadzic dowód a treśc nastepujaca obrazem punktu p (x, y)wzgledem prostej y= x jest punkt p2 (y,x) udowodnic (najlepeij przed poniedzilakiem)ze tak jest ,bardzo prosze o pomoc w udowodnieniu tego z góry juz dziekuje
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: suwak »

możesz napisać prostą przechodząca prze te twoje dwa punkty, udowodnić że jest prostopadła do y=x i że punkty P i P2 są równoodległe od tej prostej
Awatar użytkownika
olazola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 21 paź 2004, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 36 razy

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: olazola »

ciekawe, jak punkty mogą być równoległe do prostej??
MatS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 5 cze 2004, o 16:55
Lokalizacja: Poznań

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: MatS »

jak to jak moga byc rownoodlegle...to chyba jasne...przecierz to jest najprostsza geometria anality6czna...na odleglosc punktow sa pewne wzory...a nawet gdyby nie znac tych wzorow to mozna to narysowac na wykresie i liczyc z trojkata(bo w koncu stamtad biora sie te wzory)...nie rozumiem jak ktos moze sie dziwic temu ze punty moga byc rownoodlegle od prostej... mozna jeszcze dosjc do wniosku takiego ze gdyby poprowadzic przez punty p1(x1,y1) i p2(x2,y2) proste o rownaniach x=x1 x=x2 y=y1 y=y2 to powstanie kwadrat ktorego prosta o rowananiu y=x bedzie przekatna...a punty beda lezaly na przeciwleglych wiercholkach...a wiec wspolrzedne bedzie mial przeciwne...tzn. x2=y1 i y2=x1
---
pozdrawiam
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: suwak »

k: ax + by = c - równianie prostej w R^2

niech A(x_0,y_0)

d(A,B) - odległość euklidesowa

odległością pukty A od prostej k, nazywamy min d(A,B), gdzie B należy do prostej k
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: Yavien »

ola po prostu za szybko czytala, zamiast rownoodlegle przeczytala rownolegle... Ja stawiam, ze Olazola wie, co to znaczy rownoodlegle... A wy tez, nie czytacie uwaznie jej pytania
Awatar użytkownika
olazola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 21 paź 2004, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 36 razy

Obraz punktu p (x,Y) wzgledem osi y=x

Post autor: olazola »

Dzięki Yavien za wsparcie, jest dokładnie tak jak napisałać, źle przeczytałam i nie potrzebnie się czepnęłam i ktoś to potraktował śmiertelnie poważnie . W razie czego możesz na mnie liczyć.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ