współrzędne punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
lbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2 paź 2006, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

współrzędne punktu

Post autor: lbn »

w jaki sposob mozna obliczyc wspolrzedne punktu B(x2, y2) odleglego od punktu A(x1, y1) o dlugosc rowna r wiedzac, ze te punkty naleza do prostej y=ax+b. czy istnieja ogolne wzory na x2, y2 (niezwykle mnie one interesuja)?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

współrzędne punktu

Post autor: anna_ »

Podaj jakieś konkretne zadanie, bo w tym co podałeś nie jestem w stanie się połapać.
lbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2 paź 2006, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

współrzędne punktu

Post autor: lbn »

nie mam konkretnego zadania mam problem w stopniu ogolnym, ktory opisze nieco dokladniej. Mamy dwa punkty A bedacy srodkiem okregu o rownaniu ogolnym (x-x0)^2+(y-y0)^2=r^2 oraz B o nieznanych wspolrzednych x2, y2. Wiemy, ze te punkty naleza do prostej o rownaniu ogolnym y=ax+b oraz ze odleglosc miedzy tymi punktami wynosi k. Wiemy rowniez, ze punkt B nalezy do okregu o rownaniu ogolnym (x-x0)^2+(y-y0)^2=r^2. w jaki sposob wyznaczyc wspolrzedne punktu B? korzystajac z rownania okregu, odleglosci miedzy punktami wychodza takie rzeczy, ze ja nie dalem rady wyznaczyc jednoznaczenie wzorow na wspolrzedne punktu B.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

współrzędne punktu

Post autor: anna_ »

Teraz tym bardziej nic nie rozumiem. Jeżeli Punkt A jest środkiem okręgu, a punkt B należy do tego okręgu to odległość między nimi jest równa promieniowi okręgu.
ODPOWIEDZ