Wyznacz odległość między prostymi k i l

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
szwedzioks
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2010, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Garwolin

Wyznacz odległość między prostymi k i l

Post autor: szwedzioks »

Witam mam takie zadanie i nie wiem jak je zrobić mam dwie proste k:3x+4y=0 i l:3x+4y+10=0 i mam wyznaczyć odległość między nimi.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2010, o 21:04 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Wyznacz odległość między prostymi k i l

Post autor: Lbubsazob »

Wyznacz dowolny pkt A leżący na jednej z tych prostych i oblicz jego odległość od drugiej prostej (ze wzoru na odległość pkt od prostej).
Ostatnio zmieniony 17 maja 2010, o 11:49 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Wyznacz odległość między prostymi k i l

Post autor: Althorion »

Lbubsazob, jesteś bardzo pewna, że odległość pomiędzy prostymi jest równa odległości pomiędzy dwoma wybranymi punktami na tych prostych? Pomimo tego, że ta jest dowolnie wielka?

Odległość pomiędzy dwoma prostymi równoległymi danymi wzorem \(\displaystyle{ Ax + By + C = 0}\) jest równa:
\(\displaystyle{ d = \frac{|C_2 - C_1|}{\sqrt{A^2 + B^2}}}\)
Zauważ, że dla prostych równoległych współczynniki \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są równe (a w każdym razie - proporcjonalne, przez co można i trzeba przed obliczeniami je wyrównać).
ODPOWIEDZ