zdefiniowanie nieprawidłowych kolizji brył geometrycznych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Apoptyzm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2008, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nt

zdefiniowanie nieprawidłowych kolizji brył geometrycznych

Post autor: Apoptyzm »

Witam,
pisze sobie prace o wykrywaniu kolizji w uproszczeniu figur geometrycznych(w programach komputerowych).
Jak wiemy intuicyjnie jeżeli sztabka żelaza spadnie na drugą sztabkę to jedna nie może "wejść" w drugą. Jedynie mogą się stykać krawędzią czy tam ścianą.
Mój problem to czym się podeprzeć mówiąc, że takie są zasady i kropka - że materia jednego ciała nie może penetrować materii drugiego ciała(sztywnego oczywiście) - że dwa ciała nie mogą mieć punktów wspólnych wewnątrz.
Nie znam się na topologii, a nie uśmiecha mi się czytać całych książek w poszukiwaniu jednego pierwotnego twierdzenia. Myślałem też czy nie ma jak tego podpiąć lepiej do mechaniki klasycznej, ale tam też nie ma nic bezpośrednio mówiącego na ten temat.
Awatar użytkownika
erina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 29 mar 2010, o 20:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 38 razy

zdefiniowanie nieprawidłowych kolizji brył geometrycznych

Post autor: erina »

Nie ma o tym twierdzenia - w każdym razie matemetyka się takimi rzeczami w ogóle nie zajmuje, co do fizyki nie jestem na 100% pewna, ale raczej też nie znajdziesz.

Ja bym napisała po prostu, że to by był niepożądany efekt w programie.
Zwłaszcza, jeśli piszesz to pod kątem programów graficznych, a nie jakichś fizycznych symulacji ruchu ciał...

PS: Moim zdaniem to zły dział na ten temat.
ODPOWIEDZ