obliczenie długości stycznej xD

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
hihi_xD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2009, o 10:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

obliczenie długości stycznej xD

Post autor: hihi_xD »

Witam,
mam takie głupie zadanie, którego nie mogę rozwiązać. A brzmi ono tak: Do okręgu o równaniu (x-5)2 + (y+1)2 = 18 poprowadzono z punktu A = (0,4) dwie styczne. Oblicz długość jednego z odcinków stycznych, którego końcami jest punkt A i punkt styczności. Z góry dziękuję za odpowiedź
Semtex4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 14 lut 2010, o 12:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Września
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 17 razy

obliczenie długości stycznej xD

Post autor: Semtex4 »

Znajdź środek okręgu i jego promień. Policz odległość środka okręgu od punktu A. Promień jest prostopadły do stycznej i masz tw. Pitagorasa, aby obliczyć niewiadomą.
hihi_xD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2009, o 10:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

obliczenie długości stycznej xD

Post autor: hihi_xD »

No na to już jakimś cudem wpadłam. Obliczyłam, że S=(5,-1). Właśnie teraz liczę miarę odcinka SA. Ale co dalej? Jak przechodzą te styczne, gdzie one się mniej więcej znajdują? Bo nie potrafię sobie tego wizualnie wyobrazić. Dzięki za dotychczasową pomoc
Semtex4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 14 lut 2010, o 12:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Września
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 17 razy

obliczenie długości stycznej xD

Post autor: Semtex4 »

Odległość punktu przecięcia stycznych od punktów styczności jest taka sama. Jak masz promień i odcinek AS to \(\displaystyle{ SD= \sqrt{AS^{2}-AD^{2}}}\), gdzie D jest punktem styczności.
hihi_xD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2009, o 10:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

obliczenie długości stycznej xD

Post autor: hihi_xD »

haha xD! Obliczyłam i dobrze mi wyszło --> 4 pierwiastki z 2-óch! Jestem z siebie dumna Dzięki za twoją pomoc!
ODPOWIEDZ