Skalowanie wielokątu złożonego z odcinków przez przesunięcie

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
gwisniewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2010, o 18:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Skalowanie wielokątu złożonego z odcinków przez przesunięcie

Post autor: gwisniewski »

Witajcie,

Ostatnio intensywnie walczę z Tworzeniem programu zarządzającym wielokątami i... mam problem z pewnym skalowaniem wielokąta.

Przykładowo wielokąt może wyglądać tak: - wielokątem jest oczywiście figura narysowana linią ciągłą. Zadaniem, które sobie postawiłem jest takie przeskalowanie wielokąta by nowo powstający wielokąt miał boki o 2 jednostki większe / mniejsze od wielokąta oryginalnego.

Ważnym założeniem dla takiego problemu jest to by wierzchołki wielokąta zapisane były w postaci liczb całkowitych.

Rozwiązanie, które chciałem zrealizować polega na tym by, jeśli powiększam wielokąt, wyliczyć proste które są równoległe do każdego z boków wielokąta i obliczyć nowe punkty przecięcia. Problem jaki spotykam to jak określić czy dana prosta leży po lewej czy po prawej stronie odcinka jeśli ma być wypukła / wklęsła.

Jakieś pomysły? Mam nadzieję, że dobrze to opisałem. Jeśli coś będzie nie jasne z przyjemnością doprecyzuję.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wiśniewski
ODPOWIEDZ