POLE TRÓJKĄTA ABC O WIERZCHOŁKACH A=(7,1) B=(5,5)....

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
pr0077
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2010, o 18:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

POLE TRÓJKĄTA ABC O WIERZCHOŁKACH A=(7,1) B=(5,5)....

Post autor: pr0077 »

POLE TRÓJKĄTA ABC O WIERZCHOŁKACH A=(7,1) B=(5,5) jest równe 15. a) Oblicz współrzędne trzeciego wierzchołka, wiedząc, że należy do prostej o równaniu 2x-y+8=0 b) napisz równanie okręgu opisanego na trójkącie ABC.

naszkicowałam prostą AB w układzie współrzędnych oraz prostą o równaniu 2x-y+8=0 Obliczyłam długość wysokości i odcinka AB. mam też równanie prostej AB no i dalej utknęłam w martwym punkcie!
wallhala
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2010, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lublin

POLE TRÓJKĄTA ABC O WIERZCHOŁKACH A=(7,1) B=(5,5)....

Post autor: wallhala »

na początku powinieneś obliczyć długość odcinka AB,następnie podstawić go do wzoru na pole trójkąta, mając pole i podstawę AB możesz obliczyć wysokość po obliczeniu wysokości podstawiasz wzór na długość odcinka od prostej z którego obliczasz punk C (za współrzędną y należy podstawić 2x +8) t masz punk C.
b) należy wyliczyć środek odcinka CA i następnie wyliczyć prosta prostopadłą przechodzące przez ten punkt. następnie wykonujemy obliczenia środka odcinka BA i również wyliczamy prostą prostopadłą .
do obliczenia współrzędnych środka okręgu musisz spotkać te 2 proste
następnie obliczyć odległość środka okręgu od któregoś boku i dalej to już chyba wiesz
ODPOWIEDZ