jednokładność

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
anetq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 1 raz

jednokładność

Post autor: anetq »

Dane są odcinki AB i CD, gdzie A(4,1), B(2,5), C(0,-1), D(-2,3). Wyznacz taką jednokładność, by jednokładność o środku O i skali s(AB)=CD

Wyznaczyłam długość wektorów. I co z tego? Nie mam ani s, ani a, ani b. Próbowałam porównać to, ale wszystko się "ładnie skraca". Próbowałam kombinować z jednokładnością samych punktów, i porównywać, ale też się skraca.

PS. Przepraszam, nie wiem do jakiego działu należy jednokładność. Jak źle umieściłam to proszę mnie upomnieć.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11402
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

jednokładność

Post autor: mol_ksiazkowy »

s=-1 bo odcinki AB i CD sej samej długosci i rownolegle . wsk polacz A z D i B z C,
anetq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 1 raz

jednokładność

Post autor: anetq »

ok rozumiem. tylko skad ten minus? i co w przypadku, gdy dlugosci wektorow nie sa rowne?
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

jednokładność

Post autor: Lady Tilly »

Ten znak minus oznacza położenie względem środka O i oznacza taką izometrię, w której np. długość wektora BO jest równa długości wektora OC to znaczy, że koniec pierwszego wektora będzie początkiem drugiego wektora to tak jakby punkt C był odbiciem punktu B wiec jest to w pewnym sensie symetria środkowa względem punktu O.
ODPOWIEDZ