Wyznacz równanie okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Wyznacz równanie okręgu

Post autor: Lbubsazob »

Zad.
Okrąg przechodzi przez punkty \(\displaystyle{ A= \left( 0,3\right)}\) i \(\displaystyle{ B= \left(4,5 \right)}\), a jego środek należy do prostej o równaniu \(\displaystyle{ y=x-2}\). Wyznacz równanie tego okręgu.

Zaczęłam od równania:
\(\displaystyle{ \begin{cases} (0-a)^2+(3-b)^2=r^2 \\ (4-a)^2+(5-b)^2=r^2 \end{cases} \\
(-a)^2+(3-b)^2=(4-a)^2+(5-b)^2}\)


Próbowałam wyznaczyć a i b, ale dla pewności spojrzałam do odpowiedzi. Tam jest:
\(\displaystyle{ \sqrt{x^2+(x-5)^2}= \sqrt{(x-4)^2+(x-7)^2}}\).

Nie mam zielonego pojęcia, skąd oni to wytrzasnęli. W tym momencie już nie wiem, czy to ja robię coś źle, czy to kolejny błąd w testach. Może ktoś ma pomysł, skąd to się mogło wziąć i czy to w ogóle jest dobrze.
zati61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 11 gru 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aaa
Pomógł: 119 razy

Wyznacz równanie okręgu

Post autor: zati61 »

dobrze robisz, teraz korzystasz z tego ze punkt [a;b] nalezy do tej prostej czyli: \(\displaystyle{ b=a-2}\) wstawiasz i pozostaje rownanie z 1 zmienna.
Jeśli wolisz taki(twój) sposób rozwiązania(na taki najszybciej/najpierw wpadlas) to pewnie, nie zawsze sposob jaki prezentuja odpowiedzi moze podchodzic do kazdego

Zauważ, że jeśli podstawisz ten punkt [a;;b] u siebie w rownaniu i lekko tylko je przeksztalisz otrzymasz:
\(\displaystyle{ a^2+(a-5)^2= (a-4)^2+(a-7)^2}\)
wystarczy spiewiastkowac i otrzymasz wskazówke do "odpowiedzi"

jedyną zagadką jest to czy to ich równanie było pierwsza rzecza jaka zrobili przy rozwiazywaniu tego zadania, czy to wyniklo juz po jakis obliczeniach
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Wyznacz równanie okręgu

Post autor: Lbubsazob »

Najpierw tylko zapisali współrzędne środka \(\displaystyle{ \left(x, x-2 \right)}\), które wynikają z prostej, do której on należy, a potem zapisali tamto równanie. Ale przynajmniej już wiem, skąd się wzięło
ODPOWIEDZ