Rachunek wektorowy - kombinacja liniowa wektorów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
lukasz1990lbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2010, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Rachunek wektorowy - kombinacja liniowa wektorów

Post autor: lukasz1990lbn »

Witam,
Mam problem z jednym zadaniem. Oto jego treść:
W trójkącie ABC punkt D dzieli bok BC w stosunku BD = λDB. Zapisać wektor AD jako kombinację liniową wektorów AB i AC


Tutaj zamieszczam link z rysunkiem i to co mi się udało wyliczyć:



nie mogę zrobić tego zadania, a już sporo razy próbowałem. Z góry dziękuję za pomoc...
Ostatnio zmieniony 20 lut 2010, o 17:02 przez Szemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat. Wulgaryzmy.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Rachunek wektorowy - kombinacja liniowa wektorów

Post autor: BettyBoo »

Ma być \(\displaystyle{ \vec{BD} =\lambda\vec{DC}}\)? Tak wynika z tego, co napisałeś.

Wobec tego

\(\displaystyle{ \vec{BA}+\vec{AC}=\vec{BC}=\vec{BD}+\vec{DC}=(1+\lambda)\vec{DC}}\)

więc

\(\displaystyle{ \vec{AD}=\vec{AC}+\vec{CD}=....}\)

Pozdrawiam.
lukasz1990lbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2010, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Rachunek wektorowy - kombinacja liniowa wektorów

Post autor: lukasz1990lbn »

Witam,
Mam jeszcze 3 zadania do rozwiązania na poniedziałek. Z geometrii analitycznej (wektory). Niestety jestem kompletnie zielony z tej dziedziny. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pokazał mi jak je rozwiązać. A o to zadania:

1)Wykazać, że wszystkie środkowe boków trójkąta przecinają się w jednym punkcie (środku ciężkości trójkąta) i dzielą w stosunku 2:1.

Rysunek do tego zadania:
2)Pokazać, że dla każdej pary wektorów \(\displaystyle{ \vec{v}}\), \(\displaystyle{ \vec{w}}\) zachodzą nierówności:
a)|\(\displaystyle{ \vec{v}}\) + \(\displaystyle{ \vec{w}}\)| <= |\(\displaystyle{ \vec{v}}\)| + |\(\displaystyle{ \vec{w}}\)|;
b)|\(\displaystyle{ \vec{v}}\) - \(\displaystyle{ \vec{w}}\)| >= ||\(\displaystyle{ \vec{v}}\)| - |\(\displaystyle{ \vec{w}}\)||;
Kiedy w powyższych wzorach zachodzi równość? Dla jakich wektorów \(\displaystyle{ \vec{v}}\), \(\displaystyle{ \vec{w}}\) mamy |\(\displaystyle{ \vec{v}}\) - \(\displaystyle{ \vec{w}}\)| = |\(\displaystyle{ \vec{v}}\)| + |\(\displaystyle{ \vec{w}}\)|?

3)Dane są wektory \(\displaystyle{ \vec{a}}\) i \(\displaystyle{ \vec{b}}\). Wyznaczyć wektor jednostkowy \(\displaystyle{ \vec{x}}\) dzielący na połowy kąt między tymi wektorami.
ODPOWIEDZ