Witam mam pytanko dotyczące trapezu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
melwelderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2010, o 11:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Witam mam pytanko dotyczące trapezu

Post autor: melwelderer »

Witam wszystkich serdecznie.Otóż mam pewien problemik: dany jest trapez o podstawie 15 cm i wysokości 2.9 cm.Pytanie brzmi jaka jest długośc krotszej podstawy jeżeli obydwa boki są równe i nachylone pod kątem 25 stopni? Jest jakiś wzór na to?Najbardziej interesuje mnie to jak będzie się zmieniała długośc krótszej podstawy(wierzchołka)w zależności od kąta nachylenia(równego dla obu boków).Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Witam mam pytanko dotyczące trapezu

Post autor: Sherlock »


Zakładamy, że \(\displaystyle{ \alpha \in (0^0,90^0)}\):
\(\displaystyle{ tg\alpha= \frac{2,9}{ \frac{15-x}{2} }}\), stąd \(\displaystyle{ x=15- \frac{5,8}{tg\alpha}}\) i już możesz poznawać wartości x dla danego kąta alfa
melwelderer pisze:Najbardziej interesuje mnie to jak będzie się zmieniała długośc krótszej podstawy(wierzchołka)w zależności od kąta nachylenia(równego dla obu boków)
Zainstaluj świetny i darmowy program GeoGebra () i ściągnij ten plik: ... kat_trapez Stworzyłem symulację, wystarczy suwakiem ustawić wartość kąta
ODPOWIEDZ