Równanie prostej i okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
RedRash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 28 sty 2010, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice

Równanie prostej i okręgu

Post autor: RedRash »

1. Dla jakich wartości a prosta \(\displaystyle{ y=ax-5}\) przecina okrąc \(\displaystyle{ x ^{2} + y ^{2} =5}\)
2.Dla jakiej wartości t okrąg o środku \(\displaystyle{ (t;0)}\) i r=1 ma co najmniej jeden punkt wspólny z prostą \(\displaystyle{ y=2x}\)

Nie mogę się za to zabrac, serio. W 1-szym myślałam o układzie równań, nawet zrobiłam parke, ale jak widac dział 'odpowiedzi' potrafi obalić nawet najmniejszy sukcesik.
Ostatnio zmieniony 3 lut 2010, o 22:25 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa nazwy tematu i zapisu
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Równanie prostej i okręgu

Post autor: Chromosom »

Taki farfocel mały to zaraz pojawi się przy Twoim profilu, jeśli zapis taki jak powyższy stosował będziesz. W czerwieni - dodam.
Co do zadań - w pierwszym wyznacz równanie okręgu w dwóch postaciach: \(\displaystyle{ y=\pm\sqrt{5-x^2}}\) i przyrównaj do prostej, w drugim analogicznie, tylko weź pod uwagę fakt, że środek okręgu znajduje się gdzieś niżej, i właśnie taką wartość obniżenia musisz dobrać, żeby równanie było rozwiązywalne - coś w stylu "podaj liczbę rozwiązań równania w zależności od parametru"
ODPOWIEDZ