Trapez - współrzędne punktu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Fr@nek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2010, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie
Podziękował: 2 razy

Trapez - współrzędne punktu

Post autor: Fr@nek »

Wierzchołkami czworokąta ABCD są punkty:
\(\displaystyle{ A=(-1,4), B=(5,-2), C=(7,3).}\)
Oblicz współrzędne punktu D, wiedząc, że czworokąt ABCD jest trapezem równoramiennym i odcinek AB jest jego podstawą.

Dochodzę do momentu w którym mam dwie proste równoległe, z których jedna zawiera punkt D.
Rozwiązaniem jest:
- jeśli trapez jest równoległobokiem to D=(1,9),
- jeśli nie jest równoległobokiem to D=(4,6).

Proszę o wskazówki.
Awatar użytkownika
macpra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 6 sty 2010, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Końskie
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 85 razy

Trapez - współrzędne punktu

Post autor: macpra »

Trapez równoramienny nie może być równoległobokiem. Wg definicji: "Trapez równoramienny jest to trapez, mający oś symetrii, przechodzącą przez środki podstaw (i będącą zarazem ich symetralną). Ramiona takiego trapezu są równej długości. Kąty między ramionami a daną podstawą są sobie równe." Więc tylko ta druga odpowiedź jest prawidłowa.
Fr@nek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2010, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie
Podziękował: 2 razy

Trapez - współrzędne punktu

Post autor: Fr@nek »

To dziwne, bowiem w odpowiedziach była właśnie taka odpowiedź.
Nie mniej jednak chodziło mi o trapez równoramiennym, który nie jest równoległobokiem.
Udało mi się rozwiązać przy pomocy wskazówki kolegi, tak więc podam rozwiązanie:

Trapez równoramienny ABCD.
Wyznaczam prostą (k) pokrywającą się z odcinkiem AB oraz prostą (l) równoległą do AB na której znajduje się punkt C.
Wyznaczam prostą (s) symetralną odcinka AB. Następnie prostą (s') symetralną odcinka AD'.
Obliczam punkt przecięcia się prostych (l i s') zawierających odcinki DD' i CD, uzyskuje tym samym współrzędne punktu D.

/ Jak bd miał więcej czasu dołączę obliczenia.
ODPOWIEDZ