Zbadaj czy prose są prostopadłe

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
przemo53
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 1 lut 2010, o 23:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 3 razy

Zbadaj czy prose są prostopadłe

Post autor: przemo53 »

Witam
Miałem to zadanie na egzaminie i nie bardzo wiem jak sie za nie zabrać, może mi ktoś je wytłumaczyć lub w pełni rozwiązać, tak by służyło mi jako wzór do podobnych zadań.

Zbadaj czy proste \(\displaystyle{ l_{1}}\) i \(\displaystyle{ l_{2}}\) są prostopadłe:
\(\displaystyle{ l_{1}=\begin{cases} 2x+y+z-1=0\\-x+y-z+2=0\end{cases}}\)
\(\displaystyle{ l_{2}=\frac{x-1}{2}=\frac{y+1}{3}=z}\)


\(\displaystyle{ Dziekuje}\)
Awatar użytkownika
Poodzian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 11 paź 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 62 razy

Zbadaj czy prose są prostopadłe

Post autor: Poodzian »

Wszystko sprowadza się do wyznaczenia wektora kierunkowego każdej z prostych - wiadomo bowiem, że jego cechą jest równoległość do prostej, którą opisuje. Zatem dwie proste będą prostopadłe, jeśli ich wektory kierunkowe będą prostopadłe

Z takim wektorem od drugiej prostej nie powinno być problemu - z mianowników ułamków odczytuje się niezbędne współrzędne: \(\displaystyle{ \vec{v_{2}}=[2, 3, 1]}\)

Równanie drugiej prostej należy także zapisać w postaci kanonicznej. W tym celu obiera się dwa dowolne punkty leżące na tej prostej (dla pierwszego punktu obierasz na przykład \(\displaystyle{ x=0}\) i rozwiązujesz powstały układ równań, a dla drugiego \(\displaystyle{ x=1}\) - pełna dowolność)

Dla tak przyjętych pierwszych współrzędnych powinny wyjść punkty \(\displaystyle{ A\left(0, -\frac{1}{2}, \frac{3}{2}\right)}\) oraz \(\displaystyle{ B(1, -1, 0)}\)

Wektorem kierunkowym będzie wektor powstały przez połączenie obu tych punktów: \(\displaystyle{ \vec{v_{1}}=\left[1-0, -1+\frac{1}{2}, 0-\frac{3}{2}\right]}\)
I teraz już tylko iloczyn skalarny obu tych wektorów - jeżeli będzie równy zeru, oznacza to, że wektory i ich proste zarazem, są prostopadłe, co należało sprawdzić
ODPOWIEDZ