prostopadłość i równoległość wektorów

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
bartek1491
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

prostopadłość i równoległość wektorów

Post autor: bartek1491 »

Utknąłem...=/
Wektor \(\displaystyle{ \vec{a}}\) = [2,-2,3] przedstawić w postaci sumy dwóch wektorów z których jeden jest prostopadły a drugi równoległy do wektora \(\displaystyle{ \vec{b}}\) = [-1,0,2]
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

prostopadłość i równoległość wektorów

Post autor: BettyBoo »

Szukanym wektorem równoległym do \(\displaystyle{ \vec{b}}\) jest rzut wektora \(\displaystyle{ \vec{a}}\) na wektor \(\displaystyle{ \vec{b}}\) (oznaczmy go przez \(\displaystyle{ \vec{c}}\)) natomiast szukany wektor prostopadły \(\displaystyle{ \vec{p}}\) wyznacza się z szukanego związku:

\(\displaystyle{ \vec{a}=\vec{p}+\vec{c}\ \Rightarrow \ \vec{p}=\vec{a}-\vec{c}}\)

Podstaw do wzorów i gotowe.

Pozdrawiam.
bartek1491
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

prostopadłość i równoległość wektorów

Post autor: bartek1491 »

Hmm, a mógłbyś jeszcze z grubsza napisać jak na składowych wykonać rzut prostokątny wektora na wektor?? Szczerze mówiąc nigdy sie z tym nie spotkałem, ale z drugiej strony chyba za specjalnie nie szukałem.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

prostopadłość i równoległość wektorów

Post autor: BettyBoo »

Mogłabym napisać

Wzór na rzut wektora \(\displaystyle{ \vec{a}}\) na wektor \(\displaystyle{ \vec{b}}\):

\(\displaystyle{ r_{\vec{b}}(\vec{a})=\frac{\vec{a}\circ\vec{b}}{|\vec{b}|^2}\cdot\vec{b}}\)

Jak się oblicza długość wektora, iloczyn skalarny wektorów i jak się mnoży wektor przez liczbę kiedy są podane współrzędne to chyba wiesz?

Pozdrawiam.
bartek1491
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

prostopadłość i równoległość wektorów

Post autor: bartek1491 »

Nom myślę, że sobie poradzę
Dzięki za pomoc i sorry za to faux pas... Nie doczytałem nazwy użytkownika.
ODPOWIEDZ