Równanie prostych w których zawierają sie boki trójkata

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
evry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2009, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Równanie prostych w których zawierają sie boki trójkata

Post autor: evry »

Witam
Mam do rozwiązania takie oto zadanie:

a) Wyznacz równania prostych w których zawierają sie boki trójkąta o wierzchołkach A(2,3), B(1,-6),
C(9, 6)
b) Wyznacz równania prostych w których zawierają sie boki trapezu o wierzchołkach A(-2, -3), B((6, 3)
C(-1, 4), D(-5, 1) Czy trapez jest prostokątny

Zrobiłem rysunek ale nie bardzo wiem ajk sie do tego zabrać, matama nie jest moją mocną stroną niestety ( Nie prosze o gotowe lecz o wyjaśnienie jak sie do tego zabrać (jak dla laika), ewentualnie o jakies wzory które pewnie są potrzebne

Z góry dziękuje, pozdawiam i zazdroszcze wiedzy
mizera03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2 paź 2007, o 14:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bialystok
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 18 razy

Równanie prostych w których zawierają sie boki trójkata

Post autor: mizera03 »

przez 2 punkty można poprowadzić jedną prostą. W trójkącie masz 3 proste, w czworokącie 4. Równanie prostej jest postaci: \(\displaystyle{ y=ax+b}\) gdzie \(\displaystyle{ a,b \in \mathbt{R}}\). mając dana taka prosta mozesz wyliczyc kazdy punkt nalezacy do prostej. A majac 2 punkty mozesz wskazac rownanie prostej. wystarczy rozwiązać uklad rownan:
\(\displaystyle{ \begin{cases}y_{1}=ax_{1}+b\\y_{2}=ax_{2}+b \end{cases}}\) gdzie \(\displaystyle{ (x_{1},y_{1})}\) -wspolrzedne 1 punktu, \(\displaystyle{ (x_{2},y_{2})}\) -wspolrzedne 2 punktu. (szukamy a,b).
evry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2009, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Równanie prostych w których zawierają sie boki trójkata

Post autor: evry »

dzięki ;*** (jeśli jesteś kobietą, jak nie to) <<piwko> a jak nie pijesz to <smaczny_zdrowy_soczek>-- 22 lis 2009, o 15:40 --A takie coś?
Boki trójkąta są zawarte w prostych 4x-3y+6=0, 3x+4y-8=0 oraz 7x +y-27=0 Uzasadnij że trójkąt jest prostokatny. Wyznacz współrzędne jego wierzchołków
ODPOWIEDZ