Oblicz długości

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
nogiln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 893
Rejestracja: 17 mar 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mysłaków
Podziękował: 190 razy
Pomógł: 4 razy

Oblicz długości

Post autor: nogiln »

wektorów \(\displaystyle{ \vec{u} + \vec{v} \ i \ \vec{u} - \vec{v}}\) jeśli:

a) \(\displaystyle{ \left| \vec{u} \right|=1 \ , \ \left| \vec{v} \right|=3, \ \sphericalangle ( \vec{u} ; \vec{v})=60 ^{o}}\)

b) \(\displaystyle{ \left| \vec{u} \right|=2 \ , \ \left| \vec{v} \right|=4, \ \sphericalangle ( \vec{u} ; \vec{v})=120 ^{o}}\)
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Oblicz długości

Post autor: silicium2002 »

Najlepiej narysuj sobie te wektory i dodaj je metodą równoległoboku. W przypadku odejmowania dodaj wektor przeciwny.
nogiln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 893
Rejestracja: 17 mar 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mysłaków
Podziękował: 190 razy
Pomógł: 4 razy

Oblicz długości

Post autor: nogiln »

chodzi mi o rozwiązanie rachunkowe
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Oblicz długości

Post autor: steal »

W podpunkcie a) długość wektora wypadkowego będzie równa długości przekątnej równoległoboku o bokach równych długościom wektorów u i v.
\(\displaystyle{ |\vec{w}|^2=|\vec{v}|^2+|\vec{u}|^2-2\cdot|\vec{v}|\cdot|\vec{u}|cos120^\circ}\) (tw. cosinusów)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2009, o 12:31 przez steal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Oblicz długości

Post autor: silicium2002 »

nogiln pisze:chodzi mi o rozwiązanie rachunkowe
steal pisze:W podpunkcie a) długość wektora wypadkowego będzie równa długości przekątnej równoległoboku o bokach równych długościom wektorów u i v.
\(\displaystyle{ |\vec{w}|^2=|\vec{v}|^2+|\vec{u}|^2-2\cdot|\vec{v}|\cdot|\vec{u}|^2cos120^\circ}\) (tw. cosinusów)
]

Steal dobrze radzi. Ja miałem na myśli raczej to że Możesz narysować i zmierzyć jeżeli tylko potrzebujesz wynik (bardzo dokładny on nie będzie, ale używając funkcji trygonometrycznych też masz przybliżenia
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Oblicz długości

Post autor: steal »

silicium2002 pisze:Ja miałem na myśli raczej to że Możesz narysować i zmierzyć jeżeli tylko potrzebujesz wynik (bardzo dokładny on nie będzie, ale używając funkcji trygonometrycznych też masz przybliżenia
Odczytanie wyniku z rysunku nie jest rozwiązaniem. A użycie funkcji trygonometrycznych jest rozwiązaniem dokładnym (nawet gdy jest to liczba niewymierna).
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Oblicz długości

Post autor: silicium2002 »

steal pisze:
silicium2002 pisze:Ja miałem na myśli raczej to że Możesz narysować i zmierzyć jeżeli tylko potrzebujesz wynik (bardzo dokładny on nie będzie, ale używając funkcji trygonometrycznych też masz przybliżenia
Odczytanie wyniku z rysunku nie jest rozwiązaniem. A użycie funkcji trygonometrycznych jest rozwiązaniem dokładnym (nawet gdy jest to liczba niewymierna).
Ok, ok. JA po prostu źle to zrozumiałem. I cały czas mówię o praktycznej metodzie. A nie rozwiązaniu poprawnym pod względem matematyki.
nogiln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 893
Rejestracja: 17 mar 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mysłaków
Podziękował: 190 razy
Pomógł: 4 razy

Oblicz długości

Post autor: nogiln »

steal pisze:W podpunkcie a) długość wektora wypadkowego będzie równa długości przekątnej równoległoboku o bokach równych długościom wektorów u i v.
\(\displaystyle{ |\vec{w}|^2=|\vec{v}|^2+|\vec{u}|^2-2\cdot|\vec{v}|\cdot|\vec{u}|^2cos120^\circ}\) (tw. cosinusów)

równanie nie powinno być takie:

\(\displaystyle{ |\vec{w}|^2=|\vec{v}|^2+|\vec{u}|^2-2\cdot|\vec{v}|\cdot|\vec{u}|cos120^\circ}\) ?
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Oblicz długości

Post autor: silicium2002 »

Powinno być, ale to literówka na pewno...
nogiln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 893
Rejestracja: 17 mar 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mysłaków
Podziękował: 190 razy
Pomógł: 4 razy

Oblicz długości

Post autor: nogiln »

steal pisze:W podpunkcie a) długość wektora wypadkowego będzie równa długości przekątnej równoległoboku o bokach równych długościom wektorów u i v.
\(\displaystyle{ |\vec{w}|^2=|\vec{v}|^2+|\vec{u}|^2-2\cdot|\vec{v}|\cdot|\vec{u}|cos120^\circ}\) (tw. cosinusów)
a dlaczego nie \(\displaystyle{ \cos60 ^{o}}\)

i nie powinno być

\(\displaystyle{ \vec{w} ^{2}= \vec{u} ^{2} + \vec{v} ^{2} -2 \vec{u} \vec{v} \cos60 ^{0}}\)
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Oblicz długości

Post autor: steal »

nogiln pisze:a dlaczego nie \(\displaystyle{ \cos60 ^{o}}\)
Według interpretacji geometrycznej, wypadkowa sumy dwóch wektorów jest wektorem leżącym na dłuższej przekątnej równoległoboku. Jeżeli narysujesz tą sytuację to zauważysz, że aby obliczyć długość tego wektora najlepiej skorzystać z twierdzenia cosinusów, które zapisujesz dla kąta leżącego naprzeciwko przekątnej.
i nie powinno być

\(\displaystyle{ \vec{w} ^{2}= \vec{u} ^{2} + \vec{v} ^{2} -2 \vec{u} \vec{v} \cos60 ^{0}}\)
Ten zapis jest niepoprawny, bo przyjąłeś zły kąt i używasz tutaj wektorów, a nie ich długości
\(\displaystyle{ \vec{a} \not = |\vec{a}|}\)
ODPOWIEDZ