Przekształcenie płaszczyzy..nieporozumienie?

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
losiu99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 19 gru 2007, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 19 razy

Przekształcenie płaszczyzy..nieporozumienie?

Post autor: losiu99 »

Dany jest okrąg \(\displaystyle{ C(A;r)}\). Punktowi \(\displaystyle{ P}\) koła o tym okręgu przyporządkowano ten sam punkt, zaś punktowi \(\displaystyle{ Q}\) spoza tego koła przyporządkowano taki punkt \(\displaystyle{ Q'}\), że \(\displaystyle{ \stackrel{\longrightarrow}{AQ'}=2\!\stackrel{\longrightarrow}{AQ}}\). Wykaż, że przyporządkowanie to jest przekształceniem wzajemnie jednoznacznym płaszczyzny na płaszczyznę.

Mój problem tkwi w zrozumieniu treści zadania. Czy punkty \(\displaystyle{ P,Q}\) należy interpretować jako konkretne punkty płaszczyzny, czy ogół punktów odpowiednio wewnątrz koła czy poza nim? Jeśli jako konkretne punkty, to co z resztą? Przekształcenie nie jest dla nich określone (trochę bez sensu, zważywszy na polecenie...), czy są jego punktami stałymi?
Jeśli zaś (co chyba bardziej prawdopodobne) chodzi o ogół punktów wewnątrz i poza kołem, to obrazem płaszczyzny jest płaszczyzna bez pierścienia o środku w \(\displaystyle{ A}\) i promieniach \(\displaystyle{ r, 2r}\), zatem teza do udowodnienia jest nieprawdziwa i w książce jest błąd.

Przepraszam za tak mało "matematyczny" i nieciekawy problem, mam nadzieję że nie wynika on jedynie z jakiegoś napadu kretynizmu.
Z góry dziękuję za pomoc.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Przekształcenie płaszczyzy..nieporozumienie?

Post autor: JankoS »

Obrazem płaszcyzny w \(\displaystyle{ \Pi}\) tym przekształceniu jest \(\displaystyle{ \Pi - D}\), gdzie \(\displaystyle{ D=\{X \in \Pi:r<AX<2r \}}\), czyli wnętrze pierścienia, o którym pisze Kolega.
losiu99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 19 gru 2007, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 19 razy

Przekształcenie płaszczyzy..nieporozumienie?

Post autor: losiu99 »

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
ODPOWIEDZ