Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: verso20 »

Witam,

Treść zadania:
Wyznacz równanie jakie spełniają współrzędne punktów należących do płaszczyzny wyznaczonej przez punkty:

\(\displaystyle{ A(1,2,2)\\B(0,2,1)\\C(1,5,5)}\)

Podaj współrzędne kolejnych dwóch punktów leżacych na płaszczyźnie.
Bardzo proszę o pomoc.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: Crizz »

Najpierw obliczasz wektor normalny płaszczyzny jako iloczyn wektorowy wektorów AB i AC:
\(\displaystyle{ \vec{AB}=[-1,0,-1]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AC}=[0,3,3]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AB} \times \vec{AC}=[3,3,-3]}\)

Szukana płaszczyzna ma zatem równanie \(\displaystyle{ 3(x-x_{0})+3(y-y_{0})-3(z-z_{0})=0}\), gdzie \(\displaystyle{ (x_{0},y_{0},z_{0})}\) jest dowolnym punktem tej płaszczyzny. Możesz tu podstawić np. współrzędne punktu B, otrzymując równanie:
\(\displaystyle{ 3x+3(y-2)-3(z-1) =0}\),
\(\displaystyle{ 3x+3y-3z-3=0}\)

Łatwo znaleźć inny punkt tej płaszczyzny \(\displaystyle{ (1,1,1)}\).
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: verso20 »

Crizz pisze:Najpierw obliczasz wektor normalny płaszczyzny jako iloczyn wektorowy wektorów AB i AC:
\(\displaystyle{ \vec{AB}=[-1,0,-1]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AC}=[0,3,3]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AB} \times \vec{AC}=[3,3,-3]}\)

Szukana płaszczyzna ma zatem równanie \(\displaystyle{ 3(x-x_{0})+3(y-y_{0})-3(z-z_{0})=0}\), gdzie \(\displaystyle{ (x_{0},y_{0},z_{0})}\) jest dowolnym punktem tej płaszczyzny. Możesz tu podstawić np. współrzędne punktu B, otrzymując równanie:
\(\displaystyle{ 3x+3(y-2)-3(z-1) =0}\),
\(\displaystyle{ 3x+3y-3z-3=0}\)

Łatwo znaleźć inny punkt tej płaszczyzny \(\displaystyle{ (1,1,1)}\).
Ogólnie to kapuje tylko:
\(\displaystyle{ \vec{AB} \times \vec{AC}=[3,3,-3]}\) nie wiem skąd to się wzieło
\(\displaystyle{ [-1*0;0*3,-1*3]=[0,0,3]}\)


jak wygląda wzór jak to się mnoży ?

-- 16 czerwca 2009, 18:47 --

znalazłem taki wzór na samym dole, ale i tak nie wychodzi tak samo, wychodzi:

\(\displaystyle{ (0-3)i-(-3-0)j+(-3-0)k}\) są już trójki więc do czegoś doszedłem ale jeszcze znaki nie pasują ...-- 16 czerwca 2009, 18:51 --
verso20 pisze:
Crizz pisze:Najpierw obliczasz wektor normalny płaszczyzny jako iloczyn wektorowy wektorów AB i AC:
\(\displaystyle{ \vec{AB}=[-1,0,-1]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AC}=[0,3,3]}\)
\(\displaystyle{ \vec{AB} \times \vec{AC}=[3,3,-3]}\)

Szukana płaszczyzna ma zatem równanie \(\displaystyle{ 3(x-x_{0})+3(y-y_{0})-3(z-z_{0})=0}\), gdzie \(\displaystyle{ (x_{0},y_{0},z_{0})}\) jest dowolnym punktem tej płaszczyzny. Możesz tu podstawić np. współrzędne punktu B, otrzymując równanie:
\(\displaystyle{ 3x+3(y-2)-3(z-1) =0}\),
\(\displaystyle{ 3x+3y-3z-3=0}\)

Łatwo znaleźć inny punkt tej płaszczyzny \(\displaystyle{ (1,1,1)}\).
Ogólnie to kapuje tylko:
\(\displaystyle{ \vec{AB} \times \vec{AC}=[3,3,-3]}\) nie wiem skąd to się wzieło
\(\displaystyle{ [-1*0;0*3,-1*3]=[0,0,3]}\)


jak wygląda wzór jak to się mnoży ?

-- 16 czerwca 2009, 18:47 --

znalazłem taki wzór na samym dole, ale i tak nie wychodzi tak samo, wychodzi:

\(\displaystyle{ (0-3)i-(-3-0)j+(-3-0)k}\) są już trójki więc do czegoś doszedłem ale jeszcze znaki nie pasują ...
Już się udało błąd był w znakach HURA !!!
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: Crizz »

Jak chcesz to mogę jeszcze napisać wersję bez korzystania z iloczynu wektorowego.
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: verso20 »

Crizz pisze:Jak chcesz to mogę jeszcze napisać wersję bez korzystania z iloczynu wektorowego.
Jeżeli umiesz i nie jest to trudne, chętnie zobaczę jak to można inaczej rozwiązać.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: Crizz »

OK, niech równanie szukanej płaszczyzny ma postać \(\displaystyle{ Ax+By+Cz+D=0}\)
Skoro dane punkty należą do danej płaszczyzny, to spełniają jej równanie, zatem:
\(\displaystyle{ \begin{cases} A+2B+2C+D=0 \\ 2B+C+D=0 \\ A+5B+5C+D=0 \end{cases}}\)

Żeby znaleźć równanie szukanej płaszczyzny, wystarczy rozwiązać ten układ równań. Oczywiście ten układ ma nieskończenie wiele rozwiązań, bo równanie płaszczyzny możemy zapisać na nieskończenie wiele sposobów (jak masz równanie płaszczyzny, to możesz je stronami pomnożyć przez dowolną niezerową liczbę rzeczywistą i znów otrzymujesz równanie tej samej płaszczyzny). Dlatego bedziemy szukać przykładowego rozwiązania tegu układu.

Teraz ważne jest żeby zrozumieć, że wystarczy rozważyć dwa przypadki:
*albo \(\displaystyle{ A=0}\)
*albo \(\displaystyle{ A \neq 0}\) i wtedy możemy przyjąć, że A jest dowolną niezerową liczbą (ja zawsze przyjmuję, że \(\displaystyle{ A=1}\)) - jeśli znaleźlibyśmy takie rozwiązanie, że A nie jest zerem, np. \(\displaystyle{ A=5}\), to by oznaczało, ze istnieje też takie rozwiązanie, że A jest jedynką, bo wystarczy otrzymane równanie płaszczyzny podzielić stronami przez pięć
Mam nadzieję, że w miarę jasno mi się to udało wytłumaczyć, jak coś to pytaj.

Częściej w zadankach okazuje się, że ten drugi przypadek jest właściwy, więc podstawmy do układu \(\displaystyle{ A=1}\), otrzymujemy:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 1+2B+2C+D=0 \\ 2B+C+D=0 \\ 1+5B+5C+D=0 \end{cases}}\)
Rozwiązujesz ten układ dowolną metodą i otrzymujesz \(\displaystyle{ B=1,C=-1,D=-1}\), czyli szukana płaszczyzna ma równanie \(\displaystyle{ x+y-z-1=0}\).
Wyszło to samo, co wcześniejszą metodą, po pomnożeniu obu stron przez 3 otrzymujemy \(\displaystyle{ 3x+3y-3z-3=0}\).
Ostatnio zmieniony 17 cze 2009, o 11:42 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Wyznacz równanie jakie spełniają wspólrzędne.

Post autor: verso20 »

Dziękuje zabieram się do nauki.
ODPOWIEDZ