Kąty rotacji wektora

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Afropolak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 10:50
Płeć: Mężczyzna

Kąty rotacji wektora

Post autor: Afropolak »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj.
Nie jestem matematykiem a raczej inżynierem więc proszę mi wybaczyć wszelkie błędy.

Gnębi mnie jeden problem i jestem już bliski stwierdzenia że nie ma jednoznacznego rozwiązania.

Mam dwie płaszczyzny ( oznaczę je A i B ) w przestrzeni trójwymiarowej. Każda z płaszczyzn ma swój wektor normalny.
W każdej płaszczyźnie zawarta jest jedna "ramka" - równoległobok, którego współrzędne są znane.
Każda płaszczyzna ma swój wewnętrzny lokalny układ współrzędnych.
Płaszczyzny są "poskręcanie" względem siebie: Płaszczyzna A jest stabilna i można uznać jej położenie jako "0" a płaszczyzna B jest po rotacji względem wszystkich 3 osi układu współrzędnych płaszczyzny A
Można to porównać do bryły 3D utworzonej w programach CAD-owskich poprze polecenie Blend-Protrusion - gdzie definiuje się kolejne ramki i kąty rotacji pomiędzy nimi.

Problem:
Jak obliczyć/znaleźć kąty rotacji pomiędzy wektorami płaszczyzn ? Wszystkie 3 składowe RotX, RotY, RotZ.

Próbowałem ugryźć problem poprzez iloczyn wektorowy, skalarny i macierze rotacji.
ODPOWIEDZ