Wyprowadzenie wzoru

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzoru

Post autor: wojtek6214 »

Otóż mam za zadanie wyprowadzić pewien wzór na odległość dwóch prostych równoległych w przesztrzeni. A wzór jest taki:

\(\displaystyle{ d= \frac{| \vec{V} \times \vec{P_{1}P_{2}} |}{| \vec{V} |}}\)

Gdzie \(\displaystyle{ P_{1}}\) to punkt należący do pierwszej prostej.Analogicznie \(\displaystyle{ P_{2}}\) należy do drugiej prostej. Nastomiast wektor V to wektor kierunkowy prostych ( równoległy do nich) .

Bo umiem obliczyć odległość dwóch prostych w ten sposób:
-piszę równanie płaszczyzny równoległej do jednej z prostych (k) i przechodzącej przez drugą prostą (l)
-no i potem biorę dowolny pkt. P prostej k i rzutuję na płaszczyznę i mam P'
-no i długośc PP' to nasza szukana


Ale jest na to wzór , który podałem i którego nie umiem wyprowadzić ( nie wiem czemu tak on akurat wygląda)

Z góry dzięki :)
aneczka12.05@o2.pl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 15:52
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Wyprowadzenie wzoru

Post autor: aneczka12.05@o2.pl »

V*d=V*P1*p2/:V
(V*d): V=P1*p2
tylko nie jestem pewna czy chodziło Ci o przekształcenie wzoru na P1*P2, ale tak wywnioskowałam
z Twojej wypowiedzi:) mam nadzieję że właśnie tego potrzebowałeś:)
wojtek6214
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 187 razy
Pomógł: 1 raz

Wyprowadzenie wzoru

Post autor: wojtek6214 »

nie , nie o to
Po pierwsze to tam masz iloczyn wektorowy i nie możesz sobie tak wymnażać jak chcesz

Odległość tych dwóch prostych to właśnie d, a nie te P1P2

Chodzi mi o to jak powstał ten wzór, skąd się wziął
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Wyprowadzenie wzoru

Post autor: BettyBoo »

prosta jest dana przez wektor i punkt - dla prostych równoległych wektor v może być ten sam, punkty są dwa P1 i P2.
masz więc dwa wektory - v i P1P2. Zaczepiasz je w tym samym punkcie i budujesz z nich równoległobok. Odległość prostych to wysokość tego równoległoboku opuszczona na bok zawarty w jednej z prostych. Z jednej strony pole tego równoległoboku to długość podstawy (czyli długość wektora v) razy wysokość, z drugiej - długość iloczynu wektorowego wektorów, na których został zbudowany. Z tej równości otrzymujesz szukany wzór.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ