Pole trójkata, równanie okręgu

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
herbatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 6 razy

Pole trójkata, równanie okręgu

Post autor: herbatka »

Dane są punkty \(\displaystyle{ A(1,0), B(-1,1)}\). Punkt \(\displaystyle{ C}\) nalezy do okręgu o równianiu \(\displaystyle{ x^{2}+y^{2}=1}\). Znajdź współrzędne punktu \(\displaystyle{ C}\), tak aby pole trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\) było największe. Oblicz to pole.

Obliczyłam juz równanie prostej \(\displaystyle{ AB}\). Mogę tez obliczyć \(\displaystyle{ |AB|}\), lecz nie wiem np. jak zapisac wspólrzedne punktu \(\displaystyle{ C}\), tak aby uniknąć pierwiastka. Czy to w ogóle jest konieczne?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Pole trójkata, równanie okręgu

Post autor: piasek101 »

Punkt C leży na stycznej do okręgu równoległej do AB.

[edit] A z pierwiastkiem tak :
Szukane (C) nalezy do krzywej \(\displaystyle{ y=-\sqrt{1-x^2}}\) (bo do górnej części okręgu nie należy; za mały byłby trójkat).
Zatem szukane \(\displaystyle{ C(x_c; -\sqrt{1-x_c^2})}\).

Pole tego trójkata bedzie największe jeśli odległość szukanego (C) od prostej AB będzie największa
z możliwych.

Szukasz prostej AB; potem szukasz odległości (C) od tej prostej (w zależności od \(\displaystyle{ x_c}\)).
Na zakończenie trzeba wyznaczyć dla jakich \(\displaystyle{ x_c}\) ta odległość jest największa.
ODPOWIEDZ