równanie parametryczne odcinka

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
malwinka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2009, o 20:35
Płeć: Kobieta

równanie parametryczne odcinka

Post autor: malwinka »

Witam
Mam na zadanie napisać równanie parametryczne pewnego odcinka. (np. od A(1,2) do B(5,3) mam podany także wektor, do którego ten odcinek jest równoległy)
Bardzo proszę o pomoc. Wiem jak wygląda równanie parametryczne prostej ale nie bardzo wiem jak napisać takie równanie odcinka.
Z góry dzięki za (p)odpowiedzi. ;]
Awatar użytkownika
mathX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 648
Rejestracja: 1 lis 2008, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 116 razy

równanie parametryczne odcinka

Post autor: mathX »

Możesz sprecyziować pytanie, bo nie za bardzo rozumiem. Jak masz końce wektora to nie jest potrzebny wektor równoległy. Albo jeśli masz punkt A i wektor równoległy, oraz masz znaleźć wektor AX, to z równania param. prostej wychodzisz.
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

równanie parametryczne odcinka

Post autor: luka52 »

malwinka pisze:Wiem jak wygląda równanie parametryczne prostej ale nie bardzo wiem jak napisać takie równanie odcinka.
Dla odcinka będzie to wyglądać niemal identycznie jak dla prostej przechodzącej przez te dwa punkty. "Niemal" gdyż dla odcinka parametr (niech to będzie standardowo \(\displaystyle{ t}\)) nie będzie już dowolną liczbą rzeczywistą, tylko będzie należeć do pewnego przedziału, który to musisz wyznaczyć (tak by ta "prosta" miała początek (A) i koniec (B) - obrazowo pisząc).
malwinka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2009, o 20:35
Płeć: Kobieta

równanie parametryczne odcinka

Post autor: malwinka »

bardzo dziękuję!
(w sumie było to dosyć proste, ale jakoś sama na to nie wpadłam... ;])
ODPOWIEDZ