Trapez, trójkąt i kwadrat

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
Kasiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 8 mar 2009, o 19:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 10 razy

Trapez, trójkąt i kwadrat

Post autor: Kasiaczek »

Mam kilka zadań z tej właśnie dziedziny, których nie do końca potrafię rozwiązać, więc proszę o jakieś wskazówki, najmniejszą choćby pomoc;)
Oto one:
1. Odcinek o końcach A(3;2), B(2;-1) jest krótszą podstawą trapezu, druga podstawa jest dwukrotnie dłuższa od AB, jej środkiem jest punkt M(-5;1). Oblicz współrzędne pozostałych wierzchołków trapezu.

Obliczyłam dł. odcinka AB: |AB|=\(\displaystyle{ \sqrt{10}}\), tak więc prosta CD(druga podstawa) ma dł.: 2\(\displaystyle{ \sqrt{10}}\). Wyznaczyłam równanie prostej AB: y=3x-7 i prostej CD: y=3x+16. I tu się kończą moje zdolności. Wiem, gdzie powinny być te punkty, ale nie umiem ich wyznaczyć;(
2. W równoramiennym trójkącie prostokątnym punkt C(3;-1) jest wierzchołkiem kata prostego. Przeciwprostokątna trójkąta zawiera się w prostej 3x-y+2=0. Wyznacz pozostałe wierzchołki trójkąta.
W tym zadaniu po prostu nie wiem, z czego skorzystać.
3. Punkt A(7;3) jest wierzchołkiem, zaś punkt S(3;2) środkiem symetrii kwadratu ABCD. Wyznacz pozostałe wierzchołki kwadratu ABCD i napisz równanie okręgu wpisanego w ten kwadrat.
No i to było by ostatnie zadanie z tej serii, które sprawia mi problem.

Czekam na odpowiedzi. Z góry dziękuję za pomoc:)
ODPOWIEDZ