Równania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
pavel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 23 paź 2008, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy

Równania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A

Post autor: pavel »

"Napisz ównania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A". Proszę o zrobienie tych dwóch przykładów... miałem ich 9, z reszta sobie poradziłem ale z tymi niestety nie mogę i już normalnie wysiadam...

1) okrąg: \(\displaystyle{ x ^{2} + y ^{2} + 6x + 2y + 5 = 0}\) punkt \(\displaystyle{ A:(-2,2);}\)
2) okrąg: \(\displaystyle{ x ^{2} + y ^{2} + 10x - 6y + 30 = 0}\) punkt \(\displaystyle{ A:(-7,9);}\)
fermat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 7 lut 2009, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 29 razy

Równania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A

Post autor: fermat »

1. wyznaczasz środek okręgu
2. da Ci to 2 punkty z których piszesz równanie prostej przechodzącej przez nie
3. jak już będziesz mieć równanie prostej przechodzącej przez środek okręgu i podany punkt, to wyznaczasz do niej prostopadłą w tym punkcie \(\displaystyle{ a_{1} \ant a_{2} = - 1}\)
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A

Post autor: piasek101 »

pavel pisze:"Napisz ównania stycznych do okręgu, przechodzących przez punkt A". Proszę o zrobienie tych dwóch przykładów... miałem ich 9, z reszta sobie poradziłem ale z tymi niestety nie mogę i już normalnie wysiadam...
1) okrąg: \(\displaystyle{ x ^{2} + y ^{2} + 6x + 2y + 5 = 0}\) punkt \(\displaystyle{ A:(-2,2);}\)
2) okrąg: \(\displaystyle{ x ^{2} + y ^{2} + 10x - 6y + 30 = 0}\) punkt \(\displaystyle{ A:(-7,9);}\)
fermat pisze:1. wyznaczasz środek okręgu
2. da Ci to 2 punkty z których piszesz równanie prostej przechodzącej przez nie
3. jak już będziesz mieć równanie prostej przechodzącej przez środek okręgu i podany punkt, to wyznaczasz do niej prostopadłą w tym punkcie \(\displaystyle{ a_{1} \ant a_{2} = - 1}\)
Podałeś sposób do innego zadanie.
Te punkty nie należą do okręgów.

Co do zadania :
- wyznaczyć pęk prostych idących przez dany punkt

- układ równań - pęk okrąg ma mieć dokładnie jedno rozwiązanie.
ODPOWIEDZ