4 zadania maturalne

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
dominikaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 4 lut 2009, o 12:24
Płeć: Kobieta

4 zadania maturalne

Post autor: dominikaa »

Witam. Mam ogromną prośbę, czy mógłby ktoś pomóc mi w rozwiązaniu tych 4 zadań? Nie mogę sobie poradzić, a siedze nad nimi już długo. To nie jest praca domowa tylko ćwiczenia pod maturę, więc nie chodzi mi o to żeby rozwiązać ot tak, tylko chciałabym je zrozumieć. proszę!

1) Wyznacz wierzchołki B i D rombu ABCD o polu równym 8, jeżeli wierzchołki A i C są punktami przecięcia okręgu x ^{2} +y ^{2} -4x - 4y + 6 = 0 z prostą x-y=0

odpowiedź powinna być B (4,0), d(0,4)

2) Bok prostokąta ma długość 60cm. O ile musi być dłuższy od niego drugi bok, aby po wycięciu z tego prostokąta otworu kołowego o średnicy równej różnicy długości boków tego prostokąta pozostała część miała największe pole powierzchni?

3) W równoległoboku dany jest kąt ostry 60stopni. Krótsza przekątna równoległoboku o długości e=8 jest prostopadła do boków krótszych. Oblicz długość dłuższej przekątnej równoległoboku.


4) Czworokąt wypukły ABCD, w którym AB=1, BC=2, CD=4, DA=3 jest wpisany w okrąg. Obliczyć promień R tego okręgu. Sprawdzić, czy w czworokąt ten można wpisać okrąg. Jeżeli tak, to obliczyć promień r tego okręgu.
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

4 zadania maturalne

Post autor: Wicio »

3) masz kąt i prostopadłośc, więc obliczasz drugi bok, obliczasz wysokość , pole i potem wzór na pole z wykorzystaniem przekątnych i gotowe
dominikaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 4 lut 2009, o 12:24
Płeć: Kobieta

4 zadania maturalne

Post autor: dominikaa »

a to trzecie można zrobić z twierdzenia sinusów? wyliczyć z tego długości boków, a póżniej ze wzoru na pole trójkąta najpierw 1/2*x*y*sin120stopni i porównać to do normalnego (ah)/2, a tym "a" jest dłuższa przekątna? bo ja to tak zrobiłam ale nie wiem czy mogę użyć tw sinusów jesli nie ma tu nic o okręgu.... i proszę o pomoc z tymi pozostałymi trzema...
Awatar użytkownika
marcinn12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:06
Płeć: Kobieta
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 193 razy

4 zadania maturalne

Post autor: marcinn12 »

1)

Jeżeli punkty C i D są pynkatmi przecięcia okręgu z prostą to najlepiej układ rówńań sobie rozsiekać

\(\displaystyle{ \begin{cases} x ^{2} +y ^{2} -4x - 4y + 6 = 0 \\ x-y=0 \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} y=x \\ y ^{2} +y ^{2} -4y - 4y + 6 = 0 \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ 2y^{2}-8y+6=0}\)

\(\displaystyle{ y_{1}=1}\) lub \(\displaystyle{ y_{2}=3}\)
\(\displaystyle{ x_{1}=1}\) \(\displaystyle{ x_{2}=3}\)

\(\displaystyle{ A(1,1) C(3,3)}\)


No teraz rysuneczek podglądowy pasowałoby zrobić, żeby sobie wszystko uświadomić.

Połączmy punkty C i D, jest to przekątna dorysujmy prowizoryczną druga przekątna. Wiemy że będzie ona prostopadła do prostej AC i będzie przechodzić przez jej środek. (Przekątne rombu dzielą się na połowy pod kątem prostym)

Wyznaczamy równanie prostej AC. Następnie środek odcinka AC a następnie równanie prostej BD.
Ostatnio zmieniony 4 lut 2009, o 13:36 przez marcinn12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

4 zadania maturalne

Post autor: Wicio »

Możesz korzystać z tw. sinusów, tylko nie ma co sobie utrudniać skoro masz przekątną pod kątem prostym

4)Jak jest okrąg opisany na czworokącie to suma przeciwległych kątów wynosi 180.
Rysujesz czworokąt, rysujesz jedną przekątną , oznaczasz ją i korzystasz dwukrotnie z tw. cosinusów , bo masz dwa trójkąty i wykorzystujesz dwa kąty ( alfa w jedym trójkącie i 180-alfa w drugim trójkącie ) . Masz układ równań z dwiema niewiadomymi ( alfa i dł. przekątnej ) no i R to połowa przekątnej.

Wpisac okrąg-korzystasz z drugiego tw. o okręgu wpisanym
MAK5656
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2012, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pozanń

4 zadania maturalne

Post autor: MAK5656 »

Co ma przekątna wspólnego z promieniem?;>
ODPOWIEDZ