Równiania prostych

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
P3Le
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 21 wrz 2008, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świętajno CitY
Podziękował: 17 razy

Równiania prostych

Post autor: P3Le »

Potrzebuję przykładu jak rozwiązać każdy z podpunktów. Chcę aby ktoś mi zrobił po jednym przykładzie z każdego podpunktu, bo jak tego nie zrobię to z moją oceną z matmy będzie krucho

Punkty:
1) A=(1,-3) , B=(3,3), C=(-3,5)
2) A=(-2,-3), B=(6,1), C=(2,5)
są wierzchołkami trójkąta ABC.
Napisz:
a) równania prostych zawierających wysokości trójkąta.
b) równiania środkowych boków trójkąta
c) równiania symetralnych boków trójkąta

Błagam o pomoc.
Potrzebuję tylko , aby ktoś rozwiązał 1a, 1b i 1c, nic więcej.
marty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 4 wrz 2007, o 21:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 33 razy

Równiania prostych

Post autor: marty »

a) równania prostych zawierających wysokości trójkąta.

prosta - więc równanie jej to y=ax+b, musi być to prosta prostopadła do jednego z boków i przechodząca przez naprzeciwległy wierzchołek, np. prostopadła do AB i przechodząca przez wierzchołek C, na początku piszesz więc równanie prostej przechodzącej przez AB, następnie do niej prostej prostopadłej (stąd masz współczynnik kierunkowy - jego iloczyn ze wspolczynnikiem kierunkowym prostej przechodzącej przez AB musi dać (-1)), pozostaje Ci jedna niewiadoma-podstawiasz współrzędne odpowiedniego wierzchołka (tutaj C) - znajdziesz współczynnik b


b) równiania środkowych boków trójkąta

środkowe to proste przechodzące przez środek boku i przez naprzeciwległy wierzchołek, czyli przykładowo znajdujesz środek odcinka AB (jest wzór na współrzędne punktu będącego środkiem odcinka) - czyli masz dwa punkty (drugi to odpowiedni wierzchołek-tutaj C) i podstawiasz do równania y=ax + b , dwa równania-dwie niewiadome...


c) równiania symetralnych boków trójkąta
prosta przechodząca przez środek danego boku i do niego prostopadła, więc chcąc napisać równanie symetralnej boku przykładowo AB, piszesz równanie prostej przez niego przechodzącej, następnie do niej prostopadłej-masz wsp. kierunkowy, wiesz o tej prostej jeszcze to, że musi przechodzić przez środek danego boku - wyliczasz wsp. b
Pasjonat1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 17 sty 2009, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy

Równiania prostych

Post autor: Pasjonat1991 »

prosta - więc równanie jej to y=ax+b
No nie do końca. To jest równanie kierunkowe prostej, ale równanie ogólne ma nieco inną postać:
\(\displaystyle{ Ax + By + C = 0}\)
marty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 4 wrz 2007, o 21:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 33 razy

Równiania prostych

Post autor: marty »

A czy ja pisałam, że mówię o równaniu ogólnym? Są to wersje równoważne i moją kierunkową można przekształcić do ogólnej i odwrotnie, tylko, że przy ogólnej by znaleźć równanie prostej prostpadłej trzeba bawić się wektorami, uznałam że po prostu podstawiając punkty jest łatwiej
ODPOWIEDZ