Symetria osiowa i środkowa

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
MateuszS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 29 lis 2008, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skądś
Podziękował: 10 razy

Symetria osiowa i środkowa

Post autor: MateuszS »

Witam. Mam dwa zasadnicze pytania. Jedno to zadanie, z którym nie mogę sobie poradzić:

5.29
Wiadomo, że prosta o równaniu y = 2x + 3 jest obrazem prostej o równaniu y= 2x - 3 w symetrii względem pewnego punktu A. Czy punkt A jest tylko jeden? Jeżeli nie, to jaki zbiór tworzą wszystkie takie punkty?

I drugie, może trochę dziwne pytanie:
Jak poznać w jakiej symetrii jest np. odcinek? Mam zadanie: Z poniższych figur wybierz te w symetrii: osiowosymetrycznej i środkowosymetrycznej. I w podpunkcje b) jest np odcinek. Jak takie figury rozpoznać?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Symetria osiowa i środkowa

Post autor: piasek101 »

5.29
Te proste są równoległe.
Można wykazać (nie wiem czy musisz), że takich punktów względem którego są one symetryczne jest nieskończona ilość, układają się one w linię prostą - taką która jest równo odległa od danych.

Co do figur osiowo lub środkowosymetrycznych (jeśli są to pojedyncze figury) - odrobina wyobraźni i :

- są osiowosymetryczne gdy ,,składają się na motylka" (zdrowego).

- są środkowo symetryczne gdy mają dwie prostopadłe do siebie osie symetrii lub zbudowane są ,,na planie równoległoboku".

Co do odcinka - potraktuj go jako ,,cienki" prostokąt (może zobaczysz czy ma osie albo środek symetrii).
ODPOWIEDZ