Wielościany - 2 zadania

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Wielościany - 2 zadania

Post autor: Mikolaj9 »

1.
Przekątna prawidłowego graniastosłupa czworokątnego ma długość 9 cm, a pole jego powierzchni całkowitej wynosi 144 cm ^{2}. Wyznacz długość boku postawy i krawędzi bocznej.

2.
Sześcian o krawędzi długość 4 cm przecięto płaszczyzną przechodzącą przez przekątną podstawy i nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem 45 stopni. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Wielościany - 2 zadania

Post autor: Sherlock »

Mikolaj9 pisze:1.
Przekątna prawidłowego graniastosłupa czworokątnego ma długość 9 cm, a pole jego powierzchni całkowitej wynosi 144 cm ^{2}. Wyznacz długość boku postawy i krawędzi bocznej.
\(\displaystyle{ Pc=2a^2+4aH=144}\)

ponadto przekątna graniastosłupa, przekątna podstawy (\(\displaystyle{ a \sqrt{2}}\)) oraz wysokość H tworzą trójkąt prostokątny zatem:

\(\displaystyle{ 9^2= (a \sqrt{2})^2+H^2}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} 2a^2+4aH=144\\ 2a^2+H^2=81 \end{cases}}\)
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Wielościany - 2 zadania

Post autor: Mikolaj9 »

Dzięki. Do tego momentu doszedłem, tylko tego równania nie umiem rozwiązać.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Wielościany - 2 zadania

Post autor: Sherlock »

Wyznacz H z pierwszego i podstaw do drugiego. Potem podstaw pomocniczą zmienną \(\displaystyle{ t=a^2}\). Nie przestrasz się bo początkowo liczby dość wysokie

Zad. 2

Kod: Zaznacz cały

http://odsiebie.com


Pole przekroju to pole trójkąta równoramiennego ACP gdzie \(\displaystyle{ AP=CP}\) i \(\displaystyle{ AC=4 \sqrt{2}}\). Potrzebna nam jest wysokość OP tego trójkąta.

Płaszczyzna utworzyła równoramienny trójkąt prostokątny DPO gdzie DP=DO (to, że trójkąt jest równoramienny wynika z faktu że trzeci kąt ma miarę \(\displaystyle{ 180^0-90^0-45^0=45^0}\)). Z tw. Pitagorasa (albo przekątnej kwadratu o boku \(\displaystyle{ DO=DP= \frac{4 \sqrt{2} }{2} = 2 \sqrt{2}}\)) wynika, że nasze szukane \(\displaystyle{ OP=4}\)

Pole przekroju wynosi \(\displaystyle{ P= \frac{1}{2} 4 \sqrt{2} 4=8 \sqrt{2}}\)
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Wielościany - 2 zadania

Post autor: Mikolaj9 »

Ok, dzięki

W toku zadania nawet wyszedł mi wynik, ale myślałem, że chodzi o powierzchnię ostrosłupa który z tego wyszedł. Ja skorzystałem z cosinusa.
ODPOWIEDZ