Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Fau
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2005, o 18:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz

Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Post autor: Fau »

Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego wynosi 2160\(\displaystyle{ \sqrt{3}}\) \(\displaystyle{ { cm^{2}}\). Dłuższa przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 60(stopni). Oblicz objętośc tego graniastosłupa.

Plz pomóżcie juz 3 dzień nad tym główkuję
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Post autor: Tomasz Rużycki »

Skorzystaj z funkcji trygonometrycznych. Jeśli się nie mylę (a to możliwe, bo nie mam rysunku:D), to \(\displaystyle{ \cot 60 = \frac{2a}{H}}\). Uzależnisz w ten sposób wysokość graniastosłupa od krawędzi podstawy (oznaczyłem ją jako \(\displaystyle{ a}\)). Potem już prosto. Poradzisz sobie.


Pozdrawiam,
--
Tomek Rużycki
Fau
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2005, o 18:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz

Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Post autor: Fau »

Tomasz Rużycki pisze:Skorzystaj z funkcji trygonometrycznych. Jeśli się nie mylę (a to możliwe, bo nie mam rysunku:D), to \(\displaystyle{ cot 60 = \frac{2a}{H}}\). Uzależnisz w ten sposób wysokość graniastosłupa od krawędzi podstawy (oznaczyłem ją jako \(\displaystyle{ a}\)). Potem już prosto. Poradzisz sobie.


Pozdrawiam,
--
Tomek Rużycki
Nie rozumiem znaczenia (COT)
Awatar użytkownika
dem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 5 sty 2005, o 21:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 17 razy

Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Post autor: dem »

O ile masz dobry rysunek można łatwo zobaczyć ,że najdłuższa przekątna podstawy ma długość 2a jeśli oznaczamy bok jako a , pozostaje tylko problam wysokości masz podany kąt pomiedzy pł. podstawy z naj.przekatną graniasto. z funkcji tg kąta dostajesz \(\displaystyle{ tg\alpha=\frac{H}{2a}}\) \(\displaystyle{ tg60=\sqrt{3}}\) wyliczasz \(\displaystyle{ H=2a\sqrt{3}}\) teraz przypominasz sobie wzorek na Pc=Pb+2Pp czyli \(\displaystyle{ P_c=6\cdot(a\cdot 2a\sqrt{3})+2\cdot 6\cdot \frac{a^2\sqrt{3}}{4}}\)
\(\displaystyle{ 15a^2\sqrt{3}=2160\sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ a=12}\)
V=Pp*H
\(\displaystyle{ V=36\sqrt{3}\cdot 12\sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ V=1296}\)
nicniewiedzoncy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2009, o 14:22
Płeć: Mężczyzna

Graniastosłup o podstawie sześciokąta

Post autor: nicniewiedzoncy »

mam problem w graniastosłupie prawidłowym o podstawie sześciokontu, przekątna całego graniastosłupa wynosi d=12 i tworzy z przekątną podstawy kont alpha =60 stopni oblicz pc i v dzięki z góry
ODPOWIEDZ