Piramida Cheopsa rozciągnięta w mur

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
epcrew
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 21:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: NST
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 4 razy

Piramida Cheopsa rozciągnięta w mur

Post autor: epcrew »

Witam

Oto treść zadanie, którego nie potrafie rozwiązać :

Oszacuj, jaka długość miałby mur o wysokości 3 m i grubości 25 cm, zbudowany z granitu zużytego do budowy piramidy Cheopsa. Czy murem tym można by opasać całą Polskę? Długość granic wynosi 3582 km.
Piramida Cheopsa ma kształt ostrosłupa prawidlowego czworokątnego. Ma 146 m wysokości, a krawędz wynosi 230.

Z góry dzięki za zrobienie tego zadania, a to są odpowiedzi do tego zadania: około 3433 km; nie można.

!!!Sorka nie wiem gdzie ten temat zamieścić!!!
(możecie go przenieść)


MUSIAŁEM ten temat przenieść, a nie że mogłem . Jako że jesteś nowy, ładnie się zarejestrowałeś, to wybaczam temat - wierz mi, to zadanie nie jest ciekawe, ono jest trywialnym wykorzystaniem dwóch wzorów i sprawdzeniem zdolności rachunkowej. Dobrze zapoznaj się z regulaminem, a następnie z TeXem, co byś mógł po ludzku pisać działania w przyszłości.
Różowy przyjacielu/ółko jesli edytujesz juz posta kogoś to mógł/mogłabyś już się podpisać pozdrawiam α
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Piramida Cheopsa rozciągnięta w mur

Post autor: Zlodiej »

Objętość Piramidy Cheopsa wynosi: \(\displaystyle{ V_p=\frac{1}{3}\cdot 230 ^2\cdot 146 m^3}\)

Natomiast objętość tego muru wyraża się wzorem: \(\displaystyle{ V_m=3\cdot 0,25\cdot L m^2}\), gdzie L to długość tego muru.

Zauwaz, że \(\displaystyle{ V_m=V_p}\), czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{3}\cdot 230 ^2\cdot 146 m^3=3\cdot 0,25\cdot L m^2\, \Longleftrightarrow\, L=\frac{\frac{1}{3}\cdot 230 ^2\cdot 146 m}{3\cdot 0,25}}\)

Wystarczy wziąść kalkulator do ręki i policzyć ...
ODPOWIEDZ