Graniastosłup z przekrojem

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Kayami
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 15:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Podziękował: 1 raz

Graniastosłup z przekrojem

Post autor: Kayami »

Witam
Szukałam podobnego zadania, ale niestety nie znalazłam wystarczającej odpowiedzi. Zadanie brzmi tak:
Pole powierzchni podstawy graniastosłupa prostego trójkątnego wynosi P. Przez krawędź podstawy tej bryły poprowadzono płaszczyznę, która przecina równoległą krawędź boczną i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 45 st. Oblicz pole otrzymanego przekroju.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu
Awatar użytkownika
nico89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 20 mar 2006, o 16:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole Lub.
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 7 razy

Graniastosłup z przekrojem

Post autor: nico89 »

Wnioskuję, że jest to prawidłowy graniastoslup tylko pewnie zgubiłas słowo, jesli nie no to bedzie źle..;]

Rozwiązałem to w ten sposób:

1. W podstawie mamy trójkat równoboczny, zatem z pola wyznaczamy jego bok \(\displaystyle{ a}\) , a nastepnie wysokość \(\displaystyle{ h}\).
2 Wg moich obliczen \(\displaystyle{ a= \frac{2 \sqrt{ \sqrt{3}P } }{ \sqrt{3} }}\)
zaś \(\displaystyle{ h= \sqrt{ \sqrt{3}P }}\)
3. Kąt \(\displaystyle{ 45 ^{o}}\) to kąt zawarty pomiędzy wysokością trójkąta równobocznego w podstawie, a wysokoscią trójkąta który jest naszym przekrojem.
4 Zatem pole przekroju wynosi:

\(\displaystyle{ S= \frac{1}{2} * \frac{2 \sqrt{ \sqrt{3}P }}{ \sqrt{3} }* \sqrt{2P \sqrt{3} } = P \sqrt{2}}\)

Napisałem to w duzym skrócie, i zadanie robione na prędce wiec mogą być błędy. Jaka jest odpowiedz? Pozdrawiam
Kayami
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 15:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Podziękował: 1 raz

Graniastosłup z przekrojem

Post autor: Kayami »

Nie napisali w zadaniu, pewnie uznali to za oczywiste. Zresztą Twój wynik zgadza się z odpowiedzią, więc wszystko musi być w porządku.

Bardzo Ci dziękuję za zrobienie tego zadania . Fakt, że jeszcze musiałam trochę posiedzieć i zobazcyć gdzie robiłam błędy. Oczywiście okazały się banalne :/

Przy samym końcu gubią mi się obliczenia, ale z tym sobie poradzę.

Jeszcze raz dziękuję

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ