Graniastoslup prosty + przekątna nachylona do krawędzi podst

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
duszek00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 13 gru 2007, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

Graniastoslup prosty + przekątna nachylona do krawędzi podst

Post autor: duszek00 »

Witam!
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu zadanka...Tzn gdzieś tam jest trójkąt prostokatny tylko nie wiem gdzie, proszę o pomoc w znalezieniu go, a później już samo poleci rozwiązywanie

W graniastoslupie prostym pzekatna bryly ma 2dm i jest nachylona do krawedzi podstawy pod katem 60*, oblicz V,,,,

(Zadanko nr 299 ze zbioru Kiełbasy)
garb1300
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 22 sty 2008, o 14:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 76 razy

Graniastoslup prosty + przekątna nachylona do krawędzi podst

Post autor: garb1300 »

Może pomoże ta stronka?
? ... iastoslupy
duszek00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 13 gru 2007, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

Graniastoslup prosty + przekątna nachylona do krawędzi podst

Post autor: duszek00 »

garb1300 pisze:Może pomoże ta stronka?
? ... iastoslupy
Pomóc nie pomogła ale zrobiłem zadanie:) Może komuś innemu się pryzda wiec robie rozwiązanie.

Jeżeli przekątna bryły ma 2dm i jest nachylona do krawedzi podstawy pod katem 60* to robimy sobie trójkąt prostokątny, który składa się z przekątnej graniastosłupa, krawedzi podstawy i przekątnej ściany bocznej. Wyliczamy z tego, że krawedz podstawy wynosi 1 a przekątna sciany bocznej pierwiatsek z 2.
Ok jeżeli wiemy, że podstawa to kwadrat to mamy kolejny trójkąt prostokątny w skład którego wchodzi przekątna ściny bocznnej, wysokość i krawedz podstawy. z tego wyliczamy, że wysokość wynosi pierwiastek z 2.
No i na kocu liczymy V=Pp*H czyli V=1*1%pierwiastek z 2 czyli V=pierwiatsek z 2
garb1300
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 22 sty 2008, o 14:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 76 razy

Graniastoslup prosty + przekątna nachylona do krawędzi podst

Post autor: garb1300 »

duszek00 pisze: W graniastoslupie prostym pzekatna bryly ma 2dm i jest nachylona do krawedzi podstawy pod katem 60*
kolejny raz przekonuję się jak ważne jest uważne czytanie ze zrozumieniem
ja narysowałam ten kąt między przekątnymi - bryły i podstawy; doszłam w swoich obliczeniach do miejsca gdzie ni w ząb nie mogłam obliczyć długości krawędzi podstawy.
Dzięki Twojemu rozwiązaniu teraz wszystko jest jasne i w zasadzie proste

PS.widzę ze nie piszesz w LaTeXie - na początku też było to dla mnie trudne i czasami sobie nie radziłam, ale ćwiczenie czyni mistrza - SPRÓBUJ na pewno dasz radę
ODPOWIEDZ