Prostopadłościan

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Prostopadłościan

Post autor: Zordon »

Dwie skośne przekątne dwóch sąsiednich ścian bocznych prostopadłościanu nachylone są do płaszczyzny jego podstawy pod kątami \(\displaystyle{ \alpha}\)i \(\displaystyle{ \beta}\). Znaleźć kąt między tymi przekątnymi.

Co najmniej dziwne zadanie... Jak można znaleźć kąt między skośnymi prostymi?? Jest cos takiego w ogóle zdefiniowane??
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Prostopadłościan

Post autor: Janek Kos »

Z opisu wynika, że chodzi o kąt \(\displaystyle{ \gamma}\) na rysunku.

AU
AU
f257af654d6108a1.jpg (15.69 KiB) Przejrzano 80 razy
Wyraziłem wszystkie boki przez jeden bok i tengensy odpowiednich kątów i po skorzystaniu z twierdzenia cosinusów wyszło mi, że \(\displaystyle{ cos\gamma=\frac{1}{\sqrt{1+ctg^2\beta}\sqrt{1+ctg^2\alpha}}}\)

O ile się nie pomyliłem gdzieś w obliczeniach, to chyba jest ok.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Prostopadłościan

Post autor: Zordon »

Tez to policzylem, wyszło mi \(\displaystyle{ sin(\alpha) cos(\beta)}\). To chyba to samo co u Ciebie...
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Prostopadłościan

Post autor: patry93 »

Odkopuję.
Być może tego nie widzę, a jest dobrze, ale zaznaczony kąt \(\displaystyle{ \gamma}\) to kąt między przecinającymi się przekątnymi.
Z drugiej strony zachodzi \(\displaystyle{ \sphericalangle ECF = \sphericalangle DFC = \beta}\) zatem należy znaleźć kąt między AC i DF. Jeśli jest to wyliczona \(\displaystyle{ \gamma}\), to potrzebny jest chyba dowód, dlaczego tak, prawda?
ODPOWIEDZ