Czwrościan i graniastosłup 6kątny prawidłowy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Czerwiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2008, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Czwrościan i graniastosłup 6kątny prawidłowy

Post autor: Czerwiec »

1) Powierzchnia całkowita czworościanu prawidłowego foremnego wynosi \(\displaystyle{ 75 \sqrt{3} cm^{2}}\). Oblicz objętość bryły i wyznacz kąt między podstawą a krawędzią boczną.
2) Oblicz objętość i pole powierzchni graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego o krawędzi postawy \(\displaystyle{ a= 5cm}\) i \(\displaystyle{ h=1,2dm}\).

W pierwszym to w sumie zależy mi na kącie, a drugiego to całego nie umiem. Liczę na pomoc.

Pozdrawiam Tomek.
michal0389
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 51 razy

Czwrościan i graniastosłup 6kątny prawidłowy

Post autor: michal0389 »

1) Czy w zadaniu nie jest sprecyzowane o co chodzi? Czy o plaszczyzne, czy o krawedz? Jesli o plaszczyzne podstawy to wychodzi \(\displaystyle{ cosa=\frac{ \sqrt{3} }{3}}\) - co daje w przyblizeniu 0.5773 [odczytaj z tablic].

Jesli chodzi o krawedz podstawy to \(\displaystyle{ cosa=\frac{1}{2}}\) co daje 60 stopni - ale to wiadomo, bo to trojkat rownoboczny przeciez.

Mam nadzieje, ze dobrze, bo robie w pospiechu...

2) Co do tego zadania to 6-kat foremny sklada sie z 6 trojkatow rownobocznych, wiec majac dany jego krawedz latwo policzysz pole podstaw. Liczac pole boczne, zamien sobie 1,2dm na 12cm - bedzie ci latwiej liczyc i teraz bedziesz mial Pb=6*5*12. Objestosc to juz chyba wiadomo.
Czerwiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2008, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Czwrościan i graniastosłup 6kątny prawidłowy

Post autor: Czerwiec »

Już sam sobie poradziłem
ODPOWIEDZ