Bryły Platońskie

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Duo02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 1 lut 2005, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wszechświat

Bryły Platońskie

Post autor: Duo02 »

Nie wiedziałem gdzie to umieścić, a skoro pitagorejczycy się tym problemem zajmowali, więc.....

PILNIE potrzebuję jakich ciekawostek o dwudziestościanie foremnym (20-ścianie), ale także o pozostałych czterech wielościanach foremnych. Skupcie się na dwudziestościanie . Chodzi mi np o takie spostrzerzenia jak: budowa krystaliczna pewnych pierwiastków, odległości w kosmosie w stosunku do przekątnych brył itp itd etc... Takie troche pseudomatematyczne fakty.

Z góry dzięki!
Andix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 5 paź 2004, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Bryły Platońskie

Post autor: Andix »

Witam,
Polecam zadanie 5 z ubiegłorocznego finału olimpiady matematycznej.

Pozdrawiam
Aura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: 4 maja 2005, o 17:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z xiężyca
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 14 razy

Bryły Platońskie

Post autor: Aura »

Platon przyporządkował podstawowym elementom znanego mu swiata 5 wieloscianów foremnych: czworościan(tetraedr)- ogniowi, sześcian(heksaedr) - ziemi, osmioscian(oktaedr) - powietrzu, 12-scian(dodekaedr)- całemu swiatu zbudowanemu przez Stwórcę, a 20-ścian - wodzie.
Ja mam w domu modele tych brył jako kostki do gry. Ich wszystkie sciany stykają sie pod takim samym katem, więc wyniki rzutu są całkowicie losowe.
Pamietam, że na chemii, gdy była mowa o fulerenach, to cos było o futbolanie(C60), który miał budowe 20-scianu sciętego czy jakoś tak.
ODPOWIEDZ