Objętość bryły obrotowej

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Objętość bryły obrotowej

Post autor: mmoonniiaa »

Mam problem z takim zadaniem:

Dany jest trójkąt ABC, w którym \(\displaystyle{ | \sphericalangle BCA|=\alpha}\), \(\displaystyle{ | \sphericalangle BAC|=\beta}\), \(\displaystyle{ | \sphericalangle ABC|>90^o}\). Promień okręgu opisanego na tym trójkącie ma długość R. Trójkąt obracamy wokół boku BC. Oblicz objętość otrzymanej bryły obrotowej.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Objętość bryły obrotowej

Post autor: Sylwek »

Problem z wyobrażeniem sobie, co powstanie? Powstanie taki stożek, z którego dolnej części wycięto stożek o takiej samej podstawie, ale niższej wysokości. Promień postawy stożka jest równy wysokości opuszczonej na BC. Różnica wysokości jest równa długości boku BC. Zatem oznaczając środek podstawy stożka przez D:

\(\displaystyle{ V=\frac{1}{3}r^2|CD|-\frac{1}{3}r^2|BD|=\frac{1}{3}r^2|BC|}\)

Z tw. sinusów łatwo policzysz |AB| i |BC|. Porównując wzory na pole trójkąta:
\(\displaystyle{ \frac{1}{2}|BC|h=\frac{1}{2}|AB||BC|\sin(180^{o}-\alpha-\beta)=\frac{1}{2}|AB||BC| \sin(\alpha+\beta)}\) obliczysz wysokość (czyli promień podstawy stożka). Z tego już możesz bezpośrednio wyliczyć objętość
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Objętość bryły obrotowej

Post autor: mmoonniiaa »

Sylwek pisze:Promień postawy stożka jest równy wysokości opuszczonej na BC. Różnica wysokości jest równa długości boku BC.
Nie zauważyłam tego i dlatego nie wiedziałam skąd wziąć r.

Dzięki, bardzo mi pomogłeś!
ODPOWIEDZ