Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Marco Reven
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nikąd
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 2 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: Marco Reven »

Podstawą graniastosłupa prostego jest równoległobok o obwodzie 18. Przekątne graniastosłupa mają długości 9 i \(\displaystyle{ \sqrt{33}}\), a krawędź boczna 4. Oblicz obj tego graniastosłupa. Wynik to 64.

w tym zadaniu umiem obliczyć tylko przekatne podstawy i dalej nie mam pomysłu...
Awatar użytkownika
pepis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 13 gru 2007, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 53 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: pepis »

Wydaje mi się że chodzi o przekątne podstawy...
Symetralna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 10:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pomógł: 56 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: Symetralna »

Jeśli obliczyłeś obie przekątne podstawy, to oznacz sobie kąt ostry tego równoległoboku i skorzystaj dwa razy z tw. cosinusów, wykorzystując jedną przekątną,a potem drugą. Drugie równanie dostaniesz z obwodu.
Rozwiążesz układ równań i dostaniesz: boki i kąt między nimi. Czyli wszystko to, co potrzebujesz do obliczenia pola równoległoboku, a wysokość graniastosłupa masz, więc masz komplet do objętości.

Jeśli to za mało czytelne dla Ciebie, to napisz
dark_astray
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 9 mar 2009, o 16:50
Płeć: Mężczyzna

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: dark_astray »

przeanalizowałem wszystkie odpowiedzi w temacie. mam przekątne i niby licze ten układ równań wykorzystując raz jedna przekatna dluższa, otrzymam pol cosinusa, a potem z tą krótszą otrzymam cały. ale otrzymuje jakies kosmosy...
Jeżeli ktoś miał by chwilę czasu czy wpisałby to w temacie? niekoniecznie w tagach moze być w stylu x^2 np. Abym zobaczył czy w dobrą stronę ide chociaż. Dziękuję
Fcosu94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2012, o 15:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bydgoszcz

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: Fcosu94 »

chciałbym odswieżyć zadanie. Tez mam problem z rozwiazaniem tych rownan,


ogolnie wychodzi taki uklad:
\(\displaystyle{ \begin{cases} a+b=9 \\
a^2+b^2-2abcos \alpha =65 \\
a^2+b^2-2abcos (180- \alpha) =17 \end{cases}}\)


po podstawieniu a=9-b, wykorzystniu wzory na cos 180-a wychodzi mi \(\displaystyle{ 2b^2-18b+55=0}\) czyli delta ujemna cosinusy mi sie wszystkie poskracaly wczesniej
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: anna_ »

\(\displaystyle{ \begin{cases} a+b=9 \\
a^2+b^2-2abcos \alpha =65 \\
a^2+b^2-2abcos (180- \alpha) =17 \end{cases}}\)


\(\displaystyle{ \begin{cases} a+b=9 \\
a^2+b^2-2abcos \alpha =65 \\
a^2+b^2+2abcos \alpha =17 \end{cases}}\)


\(\displaystyle{ \begin{cases} a+b=9 \\
2a^2+2b^2=82 \end{cases}}\)


\(\displaystyle{ \begin{cases} a=9-b \\
2a^2+2b^2=82 \end{cases}}\)


\(\displaystyle{ \begin{cases} a=9-b \\
2(9-b)^2+2b^2=82 \end{cases}}\)



rozwiąż:
\(\displaystyle{ 2b^2-18b+81=41}\)
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: 777Lolek »

Anna_ pokazała bardzo łatwe rozwiązanie, na które ja nie wpadłem, ale zanim, napisałem już całe to ustrojstwo, więc się nim podzielę, bo mi szkoda Przy okazji, może ktoś ma jakiś pomysł co dalej? Albo widzi gdzieś błąd :d

z układu z tw. cosinusów dostajemy coś takiego:

\(\displaystyle{ \begin{cases} a = 9-b\\ b^2(1 + \cos\alpha) - 9b(1 + \cos\alpha) + 32 = 0\\ b^2(1 - \cos\alpha) - 9b(1-\cos\alpha) + 8 = 0 \end{cases}}\)
no i licząc deltę pierwszego równania z cosinusem, dostaję \(\displaystyle{ \Delta_1 = 81\cos^2\alpha + 34\cos\alpha - 47}\) co, żeby równanie było prawdziwe, i zadanie miało jakieś rzeczywiste rozwiązanie, musi spełniać \(\displaystyle{ \Delta_1\ge 0}\) , co spełnia tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ \cos\alpha\in \{-1\}\cup \left\langle \frac{47}{81}, 1\right\rangle}\) (pamiętając o zbiorze wartości funkcji cosinus).
Licząc deltę drugiego, \(\displaystyle{ \Delta_2 = 81\cos^2\alpha - 130\cos\alpha + 49}\) , a \(\displaystyle{ \Delta_2 \ge 0 \ \hbox{ gdy } \ \cos\alpha\in \left\langle -1, \frac{49}{81} \right\rangle \cup \{ 1 \}}\)

Oba równania muszą mieć przynajmniej jedno rozwiązanie (bo to jest układ równań które z założenia są prawdziwe, jeżeli z jednego wynika że \(\displaystyle{ b\in \emptyset}\) to nie istnieje takie \(\displaystyle{ b}\) które spełniałoby warunki zadania), zatem musi zachodzić \(\displaystyle{ \Delta_1 \ge 0 \wedge \Delta_2 \ge 0 \Rightarrow \cos\alpha\in \left\langle \frac{47}{81}, \frac{49}{81} \right\rangle \cup \left\{ -1;1 \right\}}\)

Ale skoro wiemy że to ma być równoległobok, to kąt ostry \(\displaystyle{ \alpha \in (0, 90^{\circ})}\) , zatem \(\displaystyle{ |\cos\alpha| \not= 1}\) . Więc \(\displaystyle{ \ {\red \cos\alpha \in \left\langle \frac{47}{81}, \frac{49}{81} \right\rangle } .}\)

Wracając,

\(\displaystyle{ \begin{cases} a = 9-b\\ b^2(1 + \cos\alpha) - 9b(1 + \cos\alpha) + 32 = 0\\ b^2(1 - \cos\alpha) - 9b(1-\cos\alpha) + 8 = 0 \\ \Delta_1 = 81\cos^2\alpha + 34\cos\alpha - 47 \\ \Delta_2 = 81\cos^2\alpha - 130\cos\alpha + 49 \end{cases} \Leftrightarrow \begin{cases} a = 9-b\\ b^2(1 + \cos\alpha) - 9b(1 + \cos\alpha) + 32 = 0\\ b^2(1 - \cos\alpha) - 9b(1-\cos\alpha) + 8 = 0 \\ \Delta_1 = 81\left(\cos\alpha + 1\right)\left(\cos\alpha - \frac{47}{81}\right) \\ \Delta_2 = 81\left(\cos\alpha - 1\right)\left(\cos\alpha - \frac{49}{81}\right)\\ \cos\alpha \in \left\langle \frac{47}{81}, \frac{49}{81} \right\rangle \end{cases}}\)
esperaanza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 21 paź 2014, o 18:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 3 razy

Graniastosłup prosty o podstawie równoległoboku

Post autor: esperaanza »

ogolnie wychodzi taki uklad:
\(\displaystyle{ \begin{cases} a+b=9 \\
a^2+b^2-2abcos \alpha =65 \\
a^2+b^2-2abcos (180- \alpha) =17 \end{cases}}\)


Nie odwrotnie? tzn. kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) leży na przeciwko przekątnej \(\displaystyle{ \sqrt{17}}\), a kąt (180-\(\displaystyle{ \alpha}\))na przeciwko przekatnej \(\displaystyle{ \sqrt{65}}\).
ODPOWIEDZ