Ostroslup o podstawie tr. rownoramiennego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Freddie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

Ostroslup o podstawie tr. rownoramiennego

Post autor: Freddie »

Mam problem z zadaniem:

Podstawą ostrosłupa jest tr. równ. o ramieniu 6 i podstawie 8 cm. Krawedzie boczne maja dl. 9 cm. Oblicz objętosc.

Pole podstawy juz mam, ale nie wiem jak obliczyc wysokosc ostroslupa. Policzylbym z pitagorasa czyli wysokosc sciany bocznej = x do kw. + H ostroslupa do kw. tylko nie wiem jak obliczyc te x w podstawie ostroslupa. Bo w tr. rownobocznym spodek wysokosci ost. dzieli wysokosc podstawy w stosnuku 1:2 a w rownoramiennym nie wiem jak dzieli.
Awatar użytkownika
setch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1307
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów
Podziękował: 155 razy
Pomógł: 208 razy

Ostroslup o podstawie tr. rownoramiennego

Post autor: setch »

Jeśli wszystkie krawędzie boczne są równe (lub jeśli wszystkie krawędzie boczne tworzą płaszczyzną podstawy równe kąty), to na podstawie ostrosłupa można opisać okrąg, którego środkiem jest spodek wysokości trójkąta. Zatem rzut prostokątny na podstawę tego ostrosłupa jest w miejscu przecięcia się srodkowych podstawy. Wynika to z warunku opisywalności okręgu na wielokącie.
Freddie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy

Ostroslup o podstawie tr. rownoramiennego

Post autor: Freddie »

nie bardzo rozumiem co mi z tego ze spodek wysokosci ostroslupa lezy na przecieciu sie srodkowych bokow podstawy?
ODPOWIEDZ