Objętość stożka

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
aisak7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 22 lis 2007, o 20:16
Płeć: Kobieta
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 3 razy

Objętość stożka

Post autor: aisak7 »

Jaki powinien być promień podstawy stożka o danej powierzchni bocznej S, aby jego objętość była największa ?
kalbee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 1 gru 2007, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 16 razy

Objętość stożka

Post autor: kalbee »

Mamy dane pole boczne S, które wyraża się wzorem \(\displaystyle{ S=\pi rl}\). W przekroju stożek jest trójkątem, zatem można wyznaczyć \(\displaystyle{ l}\). Z twierdzenia Pitagorasa \(\displaystyle{ l= \sqrt{r ^{2}+h ^{2}}}\). Podstawiamy to do pierwszego wzoru i mamy:
\(\displaystyle{ S=\pi r \sqrt{r ^{2}+h ^{2}}}\). W zadaniu mowa o jak największej objętości, zatem to ona będzie funkcją. Objętość stożka:

\(\displaystyle{ V= \frac{1}{3} \pi r ^{2} h}\).

Ze wzoru \(\displaystyle{ S=\pi r \sqrt{r ^{2}+h ^{2}}}\) wyznaczamy \(\displaystyle{ h}\) podstawiamy do wzoru na objętość i w rezultacie mamy:

\(\displaystyle{ V_{r} = \frac{1}{3} \pi r ^{2} \sqrt{ ft( \frac{S}{\pi r}\right) ^{2} - r ^{2}}}\)

teraz wystarczy wyliczyć pochodną, sprawdzić, gdzie zmienia znak z rosnącej na malejącą i ten punkt będzie promieniem, dla którego objętość jest największa

pozdrawiam
aisak7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 22 lis 2007, o 20:16
Płeć: Kobieta
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 3 razy

Objętość stożka

Post autor: aisak7 »

Obliczyłam pochodną, porownałam do zera ostateczne równanie wyszło mi
-2 r4*Π +1/2*r3*Π 2 +2S2=0
i nie wiem jak teraz znależć maksimum, prosze o pomoc
Piasek96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 mar 2018, o 00:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg

Objętość stożka

Post autor: Piasek96 »

Jak dalej rozwiązać to zadanie?
ODPOWIEDZ